3D LED TV’ler

Önce siyah beyaz ekranla başladık sonra renklendi ve şimdi üç boyutlu bir ekran ile karşımıza çıkan televizyonlar bizi şaşırtmaya her an devam ediyor.

Üç boyutlu televizyonlar yeni yeni çıkarken onlara özel yayınlarda yapılmaya başlandı. Daha çok spor aktivitelerinde ve belgesellerde kullanılmaya başlanan üç boyut teknolojisi yakın zamanda her alanda göreceğimizden hiç şüpemiz yok açıkçası. Ekran kartı modelleride teknolojiden geri kalmayarak 3D’li ekran kartı üretmeye başarmışlar. Örnek vermek gerekirse Nvidia’nın yeni model ekran kartlarının neredeyse hepsi üç boyutu desteklemekte. Yani bir nevi bu şu anlamada geliyor oyunları üç boyutlu oynayabilir açık dünyada üç boyutlu bir şekilde savaşabilirsiniz. Yeni çıkan oyunlar da üç boyut teknolojisine uygun olarak üretime koyuluyor.

 

3D LED TV'ler

 

Şimdi sırada ise kendi kameramızla çektiğimiz videoları üç boyutlu bir şekilde izleyebilmek. Bir kısım söylentilere göre bu yılın sonunda veya gelecek yılın başında üç boyutlu kameralarla herkesin tanışabileceği yönünde. Bu aslında çok fazla ilgi çekici olabilir.

Peki bu teknolojinin insan sağlığı için bir tehdit oluşturur mu sorusuna gelecek olursak şuanlık öyle bir durum söz konusu değil ama ilerde ne olur tartışılır. İnsan gözünden devam edecek olursak stereopsis normal olarak insan gözünün kullandığı bir işlev bunu da TV’lerde kullanmak bir zarar getirilmeyeceği düşünülmekte. Zaten firmalarda insan gözünü taklit ederek uzağı ve yakını ayrıştırmayı başarmış ve bunu teknoloji üzerinde inşa etmişler.

Etiketlenmiş , .Yer işareti koy permalink.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir