Bilgisayardan WhatsApp Kullanımı

WhatsApp’ın bir süredir dedikoduları yapılan web sürümü, bazı kısıtlamalarla da olsa geldi. Şu an sadece Google Chrome’da çalışan işlev, iOS’lu cihazları şimdilik desteklemiyor.

 

WhatsApp’ı web üzerinden kullanmak için web.whatsapp.com adresini ziyaret ettikten sonra, telefonunuzdaki WhatsApp uygulamasını açıp ekrandaki QR kodunu taratmanız gerekiyor. Web’den sohbet edebilmeniz için telefonunuzun internete bağlı olması ve bağlantıyı kesmemeniz gerekiyor.

 

Bilgisayardan WhatsApp Kullanımı

 

 

Eğer WhatsApp Web bildirimlerini almıyorsanız, bunun birkaç nedeni olabilir:

Henüz Chrome’da WhatsApp Web bildirimlerini açmamışsınızdır.
Bildirimleri sessize almışsınızdır.
Chrome’da WhatsApp Web bildirimlerini engellemişsinizdir.
WhatsApp Web’de Rahatsız etme özelliğini aktive etmişsinizdir.
WhatsApp Web bildirimlerini etkinleştirmek için
Sohbet listesinin üst kısmındaki mavi kutudan Masaüstü bildirimlerini aç’a tıklayın.
Ekrandaki talimatlerı takip edin ve WhatsApp Web bildirimlerini etkinleştirmek için İzin Ver’e tıklayın.

 

Whatsapp’a webden bağlanamıyor musunuz?
Whatsapp’a webden bağlanamıyor musunuz?
Eğer mavi kutuyu görmüyorsanız, sayfayı yenilemeyi deneyin. Eğer hala kutuyu görmüyorsanız, WhatsApp Web bildirimlerini sessize almış (mute) veya engellemiş olabilirsiniz.

 

Bilgisayardan WhatsApp Kullanımı

 

 

WhatsApp Web bildirimlerinin sesini açmak için (unmute)
Eğer WhatsApp Web bildirimlerini almıyorsanız, tüm web sayfaları için bildirimleri sessize almış olabilirsiniz. Bildirimlerin sesini açmak (unmute) için aşağıdakilerden birisini deneyebilirsiniz:

 

Windows: Bilgisayar ekranınızın alt kısmındaki sistem tepsisinden Chrome Bildirimleri’ne tıklayın ve Rahatsız etme’yi kapatın.

 

Mac: Bilgisayar ekranınızın üst kısmındaki menü çubuğundan Chrome Bildirimleri’ne tıklayın ve Rahatsız etme’yi kapatın.

 

Ayrıca, sadece WhatsApp Web için bildirimleri sessize almış olmanız da mümkündür. Bildirimlerin sesini açmak için (unmute), Chrome Bildirimleri’ne tıklayın > Ayarlar > ve web.whatsapp.com:443’ü işaretleyin.

 

Eğer hala WhatsApp Web’den bildirim almıyorsanız veya Chrome bildirim simgesini görmüyorsanız, Chrome bildirim ayarlarınızı tekrar düzenlemeniz gerekmektedir.

 

 

WhatsApp Web’e bildirim göndermesi için izin verme
Chrome’da > Ayarlar > Gelişmiş ayarları göster… > İçerik ayarları’na gidin.
Bildirimler kısmında, Tüm sitelerin masaüstü bildirimi göstermesine izin ver veyaBir site masaüstü bildirimi göstermek istediğinde bana sor’u seçin.
İstisnaları Yönet’e tıklayın ve bildirim istisnaları listesinden web.whatsapp.com’u bulun.
Eğer web.whatsapp.com’un yanında Engelle listelenmişse, listeden kaldırmak için yanındaki X işaretine tıklayın.
Tekrar web.whatsapp.com adresinden WhatsApp Web’e gidin ve artık sohbet listesinin üst kısmındaki mavi kutuyu görmelisiniz.

 

web.whatsapp.com

HENÜZ HER TELEFONA SUNULMUŞ DEĞİL
QR kodunu taratabilmek için WhatsApp’ın son sürümüne ihtiyacınız var, ancak güncellemeler kademeli olarak dağıtıldığından henüz telefonunuza ulamamış olabilir. İşlev, iOS dışında Android, Windows Phone, BlackBerry ve Nokia S60’ta kullanılabiliyor.

 

iOS’un dışarda kalma nedeni, WhatsApp’ın açıklamasına göre “Apple’ın platformundaki kısıtlamalar”… Bu nedenle bir süre iOS kullanıcıları Whatsapp’ı bilgisayardan kullanamayacak.

 

700 MİLYONDAN FAZLA KULLANICISI VAR

Dünya çapında 700 milyon kullanıcı sayısını geçen WhatsApp artık dünyada bir günde gönderilen mesaj sayısıyla SMS’i yüzde 50 oranında geçti. Yani hergün atılan 100 SMS için 150 WhatsApp mesajı atılıyor ve bu sayı hızla yükselirken, SMS’lerin sayısı hızla azalarak aradaki fark büyük bir ivmeyle açılıyor.

 

20 MİLYAR SMS 30 MİLYAR WHATSAPP MESAJI

Dünya çapında günde 20 milyar SMS mesajı gönderiliyor. Sadece WhatsApp sisteminde ise günlük mesajalrın sayısı 30 milyarı geçiyor.

 

İŞ DÜNYASI DA ETKİLENECEK

Whatsapp’ın masaüstü sistemlere gelmesi elbette iş dünyasını da etkileyecek. Facebook’tan pek çok işverenin rahatsız olduğu bilinirken, Whatsapp’ın da bilgisayarlara gelmesi çalışanlarla işverenleri karşı karşıya getireceğe benziyor. Kimi uzmanlar Whatsapp’ın bilgisayarlarda yaygınlaşması durumunda web.whatsapp.com adresinin filtreye takılabileceğine dikkat çekiyor.

 

Win Xp Dns Değiştirme Resimli

Bilgisayarınıza DNS girmek istiyorsanız bu işlem birkaç adımda oldukça basittir. Önceki yazılarımızda Win 7 dns girme ve  win 8 dns girme işlemlerini göstermiştik. Şimdi win xp dns girme, dns değiştirme resimli olarak anlatalım.

İşletim sistemine göre DNS nasıl değiştirilir onu gösterelim.

 

 • Windows Xp Dns Ayarlarını Değiştirme

 

Win xp Denetim masasından ağ bağlantılarını tıklayın. Yada masaüstü sağ alttaki saatin yanındaki bilgisayar simgesini tıklayarak ağ bağlantılarını açın. Açtıktan sonra yerel ağ bağlantısı yazan simgeye  ( wireless için değiştircekseniz, kablosuz ağ bağlantısını ) sağ tıklayın ve özelliklere girin.

 

win xp dns ayarları değiştirme resimli

 

Açtıktan sonra yerel ağ bağlantısı yazan simgeye  ( wireless için değiştircekseniz, kablosuz ağ bağlantısını ) sağ tıklayın ve özelliklere girin.

 

xp dns değiştirme

 

Açılan ekranda  İnternet İletişim Kuralları (TPC/IP2) seçip özellikler diyoruz.

 

win xp dns ayarlarını değiştirme

 

Gelen özellik tablosunda, Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan ‘ı tıklıyoruz. Ardından ilk DNS adresimizi Yeğlenen DNS sunucuya yazıyoruz. İkinci DNS adresimizi de Diğer DNS sunucusu kısmına yazıp tamam dedikten sonra, DNS girme işlememiz tamamlanmış oluyor.

 

Win 8 Dns Değiştirme Resimli

Bilgisayarınıza DNS girmek istiyorsanız bu işlem birkaç adımda oldukça basittir. Önceki yazılarımızda Win xp dns girme ve  win 7 dns girme işlemlerini göstermiştik. Şimdi win 8 dns girme, dns değiştirme resimli olarak anlatalım.

İşletim sistemine göre DNS nasıl değiştirilir onu gösterelim.

 

 

 • Windows 8 Dns Ayarlarını Değiştirme

 

 

Win 8 , Win 8.1 Denetim masasından ağ bağlantılarını tıklayın.

 

 

win 8 dns değiştirme

 

Bilgisayarımdan Denetim masasına girin. Ardından Ağ ve İnternet ‘i tıklayın.

 

 

win 8 dns değiştirme resimli

 

 

Açılan ekranda Ağ ve Paylaşım Merkezine tıklayın.

 

 

 

win 8 dns resimli değiştirme

 

 

Bağlantı türüne göre seçimi yapınız. Bağlantılar yazan yerde kablosuz yada kablolu seçimini yapınız.

 

win 8 dns girme

 

Bağlantı türüne göre, kablolu yada kablosuz, seçimi yaparak özellikleri tıklayın.

 


win8 dns değiştirme

 

Özellikler kısmında, İnternet Protokolü sürüm 4 ( TCP / IPv4 ) yazan yeri seçip özellikler diyin.

 

Gelen özellik tablosunda, Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan ‘ı tıklıyoruz. Ardından ilk DNS adresimizi Yeğlenen DNS sunucuya yazıyoruz. İkinci DNS adresimizi de Diğer DNS sunucusu kısmına yazıp tamam dedikten sonra, DNS girme işlememiz tamamlanmış oluyor.

 

 

 

 

Win 7 Dns Değiştirme Resimli

Bilgisayarınıza DNS girmek istiyorsanız bu işlem birkaç adımda oldukça basittir. Önceki yazılarımızda Win xp dns girme ve  win 8 dns girme işlemlerini göstermiştik. Şimdi win 7 dns girme, dns değiştirme resimli olarak anlatalım.

İşletim sistemine göre DNS nasıl değiştirilir onu gösterelim.

 

 • Windows 7 Dns Ayarlarını Değiştirme

 

Win 7 Denetim masasından ağ bağlantılarını tıklayın. Yada masaüstü sağ alttaki saatin yanındaki bilgisayar simgesini tıklayarak ağ durumunu ve görevlerini görüntüleyi açın. Açtıktan sonra yerel ağ bağlantısı yazan simgeye  ( wireless için değiştircekseniz, kablosuz ağ bağlantısını ) sağ tıklayın ve özelliklere girin.

 

Windows 7 Dns Ayarlarını Değiştirme

 

Denetim masasında Ağ ve Paylaşım merkezine tıklayın. Ardından Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle tıklayın.

Farklı görünümde ise, Ağ ve Paylaşım merkezine tıkladıktan sonra direk alt ekran açılcaktır.

 

win 7 dns değiştirme

 

Açılan ekrandan Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin ‘i tıklayın.

 

win 7 resimli dns değiştirme

 

Burada Kablosuz ağ bağlantısı (wifi, wireless ) yada Yerel ağ bağlantısı ( kablolu, ethernet) seçeneğini sağ tuşla tıklayıp özellikler ‘e tıklayın.

 

win 7 dns değiştirme resimli

 

Gelen özellik tablosunda, Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan ‘ı tıklıyoruz. Ardından ilk DNS adresimizi Yeğlenen DNS sunucuya yazıyoruz. İkinci DNS adresimizi de Diğer DNS sunucusu kısmına yazıp tamam dedikten sonra, DNS girme işlememiz tamamlanmış oluyor.

 

Bilgisayara DNS Nasıl Girilir ?

Bilgisayarınıza DNS girmek istiyorsanız bu işlem birkaç adımda oldukça basittir. Win xp dns girme, win 7 dns girme, win 8 dns girme işlemlerini yazımızda dns değiştirme resimli olarak anlatalım.

İşletim sistemine göre DNS nasıl değiştirilir onu gösterelim.

 

Bilgisayara DNS Nasıl Girilir

 

Genel olarak denetim masasına girip oradan ağ ve paylaşım merkezi seçilerek, mevcut bağdaştırıcıya tıklanır. Sonrasında kullanılan ağ durumuna göre, kablolu yada kablosuz , sağ tıklayıp özelliklerden dns ayarları değişimi gerçekleşir. Şimdi bu ayarları daha detaylı ve resimli olarak ele alarak, her işletim sisteminde tam olarak dns değiştirme işlemi, bilgisayara dns nasıl giriliyor ? Öğrenelim.

 

Win xp dns nasıl girilir ?

Win 7 dns nasıl girilir

Win 8 dns nasıl girilir

Win 8.1 dns nasıl girilir

 

Klavyeden ASCII Özel Karakterler Yazma

Birçok yerde kullanabileceğiniz pratik kısayol tuş kombinasyonlarını sizlerle paylaşıyoruz. Klavyeden özel karakter yazmak için yapmanız gerekenler. Klavyedeki ALT tuşuna basılı tutarak altta belirtilen numaralardan birini girmek :

 

Örnek olarak :

Alt + 1 = ☺

Buradaki simgeleri facebook gibi birçok mecrada kullanabilirsiniz.

 

 

Klavyede Özel Karakterler Yazma

 

 

Karakter Numarası
1
2
 ♥ 3
 ♦ 4
 ♣ 5
 ♠ 6
 • 7
 ◘ 8
 ○ 9
 ◙ 10
 ♂ 11
 ♀ 12
 ♪ 13
 ♫ 14
 ☼ 15
 ► 16
 ◄ 17
 ↕ 18
 ‼ 19
 ¶ 20
 § 21
 ▬ 22
 ↨ 23
 ↑ 24
 ↓ 25
 → 26
 ← 27
 ∟ 28
 ↔ 29
 ▲ 30
 ▼ 31
  Boşluk 32
 ! 33
 ” 34
3 51
4 52
5 53
6 54
7 55
8 56
 – 57
 : 58
 ; 59
 < 60
 = 61
 > 62
 ? 63
 @ 64
 A 65
 B 66
 C 67
 D 68
 E 69
 F 70
 G 71
 H 72
 I 73
 J 74
 K 75
 L 76
 M 77
 N 78
 O 79
 P 80
 Q 81
 R 82
 S 83
 T 84
 U 85
 w 119
 x 120
 y 121
 z 122
 { 123
 | 124
 } 125
 ~ 126
 ⌂ 127
 Ç 128
 ü 129
 é 130
 â 131
 ä 132
 à 133
 å 134
 ç 135
 ê 136

Uzak Masaüstü Erişim Programı Ammyy Ayarları ve Kullanımı

Uzaktaki bir bilgisayara erişmek için yardımcı programlara ihtiyaç duyulabilir. En yaygın ve rahat kullanışı olan ammyy programı, kullanıcıya id yada ip üzerinden bağlantı yapmasını sağlar.

4 işlemde gerçekleştirilen yapılandırma sonrasında direk erişim yapabiliyorsunuz.

 

Programın bize sunduğu avantajlar arasında ;

 • Uzak masaüstü kontrolü
 • Sesli chat
 • Dosya transferi
 • Hız testi
 • En önemlisi Masaüstü RDP yapabiliyor olması.

 

 

Öncelikle Programı indirmek için Tıkla

 

 

 • Programı iletişime geçmek istediğiniz iki bilgisayara da kurun.

 

ammyy kurulumu

 

 • Ardından çalıştırın.

 

ammyy çalıştırma

 

 • Erişmek istediğiniz kişinin ID veya IP sini görün

 

ammyy id

 

 • Bu ID veya Ip yi kendi bilgisayarınızda İstemci ID/IP ( Client ID/IP) yazan yere yazın, noktasız olarak

 

ammyy istemci id

 

 • Girdiğiniz ID veya IP ye sahip bilgisayara onay vermesi için bildiri çıkar.

 

ammyy ip

 

 • Bağlanmak istediğiniz kullanıcı bildiriyi kabul ettiğinde uzak masaüstü erişimi gerçekleşmiş olur.

 

ammyy uzak masaüstü

 

 

Üstte anlattığım danışıklı yani karşıdaki kullanıcı onayı olarak erişimi, tabi bu erişim birçok türde olabiliyor. Hangi türde bağlantı istediğinizi istemci ID / IP yazan yerin altında bulunan açılır bardan seçebilirsiniz.

 

 

Ek olarak kendi bilgisayarınıza admin paneli oluşturup onaysız olarak kendi belirlediğiniz şifre ile de giriş yapabilirsiniz.

 

Bunun için ayarlar kısmından admin şifresi belirlemeniz, ardından servis -> kur demeniz gerekiyor. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda fonda çalışır konumda olur. Farklı bilgisayardan ammyy admini kurduğunuz bilgisayarın ID yada IP sını yazarak kendi admin şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

 

Ayrıca RDP bağlantıyı da bu şekilde kullanabilirsiniz.

 

Güncel Hızlı Dns Numaraları

Sitelere girmekte sorun yaşıyorsanız, yada site erişime izin vermiyor ise DNS numaranızı değiştirerek bu sitelere erişim sağlayabilirsiniz. Güncel Dns noları altta liste halinde verilmiştir.

 

En Hızlı ve Stabil DNS Ayarları DNS Numaraları ve DNS Adresleri:

 

Güncel Hızlı Dns Numaraları

 

Google DNS Ayarları :

 • 8.8.8.8
 • 8.8.4.4

 

Open DNS Ayarları :

 • 208.67.222.222
 • 208.67.220.220

 

Yandex Dns Ayarları :

 • 77.88.8.8 (standart – Hızlı ve güvenli DNS)
 • 77.88.8.1 (standart – Hızlı ve güvenli DNS)
 • 77.88.8.88 (güvenli – Sahte ve zararlı site olmadan)
 • 77.88.8.2 (güvenli – Sahte ve zararlı site olmadan)
 • 77.88.8.7 (aile – Yetişkinler için siteler olmadan )
 • 77.88.8.3 (aile – Yetişkinler için siteler olmadan )

 

 

Norton DNS Ayarları :

 • 198.153.192.1
 • 198.153.194.1

 

Uydunet DNS Ayarları :

 • 62.248.80.161
 • 62.248.80.162

 

Dnsadvantage DNS Ayarları:

 • 156.154.70.1
 • 156.154.71.1

 

ScrubIt DNS Ayarları:

 • 67.138.54.100
 • 207.225.209.66

 

 

GTEI DNS Ayarları:

 • 4.2.2.1
 • 4.2.2.2
 • 4.2.2.3
 • 4.2.2.4
 • 4.2.2.5
 • 4.2.2.6

 

Level3 DNS Ayarları :

 • 209.244.0.3
 • 209.244.0.4

 

Comodo DNS Ayarları :

 • 8.26.56.26
 • 8.20.247.20

 

Norton ConnectSafe DNS Ayarları :

 • 199.85.126.10
 • 199.85.127.10

 

GreenTeam DNS Ayarları:

 • 81.218.119.11
 • 209.88.198.133

 

Safe DNS Ayarları:

 • 195.46.39.39
 • 195.46.39.40

 

OpenNIC DNS Ayarları:

 • 216.87.84.211
 • 23.90.4.6

Public-Root DNS Ayarları :

 • 199.5.157.131
 • 208.71.35.137

 

SmartViper DNS Ayarları :

 • 208.76.50.50
 • 208.76.51.51

 

Dyn DNS Ayarları :

 • 216.146.35.35
 • 216.146.36.36

 

censurfridns.dk DNS Ayarları :

 • 89.233.43.71
 • 89.104.194.142

 

Hurricane Electric DNS Ayarları :

 • 74.82.42.42
 • No secondary

 

puntCAT DNS Ayarları :

 • 109.69.8.51
 • No secondary

 

Bilgisayara nasıl DNS girilir bilmiyorsanız, Buradan öğrenebilirsiniz.

Web Üzerinde İşletim Sistemi G.ho.st

Daha önce de aynı uygulamalardan olan Jooce‘u tanıtmıştık. Jooce gibi yeni bir web uygulaması olan G.ho.st önceki tanıttığımız web uygulamasına nazaran daha iyi özellikler barındırıyor.

 

G.ho.st‘u kullanabilmeniz için üye olmanız gerekiyor. Üye olduktan sonra bir çok uygulama sizi bekliyor. Kullanıcılara sunduğu hizmetler bakarsak Jooce’a göre çok daha geniş uygulamalar var.

 

Web Üzerinde İşletim Sistemi

 

İlk olarak size 5GB lık bir kullanım alanı ve 3GB lık bir e-posta hizmeti sunuyor. Bunun dışında bu uygulama da Word, Excel gibi dökümanlarınızı kullanabilir, değişiklikler yapabilirsiniz. Mp3 dinleyebilir, video izleyebilir ve hatta oyun bile oynayabilirsiniz. G.ho.st bununla kalmıyor uygulama da gömülü web browser sayesinde istediğiniz web sitelerinde gezinebilme imkanı sağlıyor.

 

G.ho.st‘un bir diğer avantajı ise Pixie olarak isim verdikleri mobil olarak kullanabileceğiniz bir uygulama.

 

Bir önce ki yazımda da dediğim gibi İşletim sistemleri tarihe karışıcağa benziyor.

İşletim Sistemi Tarihe Karışıyor

Gelecekte artık işletim sistemi diye bir kavramdan arınmaya başlıcaz. Bunun ilk adımlarını da Jooce.com dan görüyoruz. Jooce gibi bir çok masaüstü uygulamalarını kullnabileceğimiz sistemler geliştirildi. Jooce, kullanıcılara Türkçe de dahil olmak üzere bir çok dil desteği sunuyor.

 

İşletim Sistemi tarihe karışıyor

 

Jooce ile neler yapabiliriz.

 

 • Web üzerinden MSN, Yahoo, AIM, ICQ gibi anında mesajlaşma programlarına bağlanabilirsiniz.
 • Klasör yaratabilir, silebilir, isimlerinde değişiklik yapabilirsiniz.
 • Resimler ve videolar yükleyebilir, bunları izleyebilirsiniz.
 • 2 farklı masaüstü ile çalışabilirsiniz.
 • Kullandığınız dosyaları paylaşıma açarak, arkadaşlarınızla bu dosyaları paylaşabilirsiniz.
 • Sizinle paylaşılan dosyaları masaüstünüze indirip bunlar üzerinde işlem yapabilirsiniz.

 

Eğer bu gibi sadece web browser’dan çalışan sistemler geliştikçe işletim sistemleri tarih olacağa benziyor.

Windows 8 Fabrika Ayarlarına Döndürme

Win 8 Format Atmak

Sonun da Windows 8 ile birlikte bilgisayarlar da tıpkı telefonlar gibi fabrika ayarlarına döndürme gibi bir özelliğe sahip oldular. Bu özellik sayesinde bilgisayarımızdaki dosyalar (Resim,Video,Program vs.) etkilenmeden bilgisayarımızı sıfırlayabiliyoruz.

windows 8 fabrika ayarları

Windows 8 de fabrika ayarına nasıl dönülür ?

Bu işlem için bir windows 8 cd sine ihtiyacımız var.Cd yi bilgisayarımıza taktıktan sonra Ayarlar > Bilgisayar Ayarlarını Değiştir > Genel yolunu izleyeceğiz. Burada dosyalar etkilenmeden bilgisayarı sıfırla bağlantısını kullanacağız.

Ardından sistem kendini yenilemeye başlayacak. Bu süre  bilgisayarınıza bağlı olarak 30-60Dk arasında bir süreye karşılık gelebilir.

Microsoft, bizlere 3 farklı sıfırlama seçeneği sunuyor. Sıfırlamayla ilgili ayarlara gelmek için izleyeceğiniz yol; Ekranın sağ tarafından içeri doğru çekitğimizde açılan kısımdan “Ayarlar” kısmına giriyoruz. Ayarlar kısmının en altındaki “Bilgisayar ayarlarını değiştir” kısmına tıkladıktan sonra açılan menüden “Genel” sekmesini açıyoruz.

Genel kısmının altında ise sıfırlama seçenekleri karşımızda. Eğer bilgisayarın içerisine kurulan işletim sisteminden bağımsız dosyalar sizin için önemliyse (Müzik, resim, video, vb) “Dosyalarınız etkilemeden bilgisayarınızı yenileyin” ibaresi altındaki başlayın butonuna basın.

windows 8 fabrika ayarlarıma döndürme

 

Diğer bir sıfırlama seçeneği ise “Her şey kaldırın ve Windows’u yeniden yükleyin” ise diskinizde yer sistem hariç tüm dosyaları silerek, Windows’u sıfırlar ve cihazı fabrika ayarlarına geri döndürür. Bundan sonra cihaz içindeyedeklenmemiş duran içeriklerin silineceğini unutmayın.

 

Microsoft’un ayarlara eklediği son seçenek ise “Gelişmiş Başlangıç”.Böylece harici bir USB, DVD okuyucu gibi medyadan cihazı açıp, tamamen formatlayıp başka bir sistem kurabilirsiniz. Tabi bu çok tavsiye edilen bir seçenek değil. Daha çok gelişmiş başlangıcı sistem hatalarını gidermek için kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Windows 8 bunun gibi daha pek çok yenilik ve iyileştirmeler ile geldi.

Bir Web Sitesine Bağlantımın Güvenli Olduğunu Nasıl Anlarım ?

Bu siteyle aranızdaki bağlantı şifrelenmemiş , bu site kimlik bilgisi saglamıyor gibi durumlar firefox’ta gözlemlediğimiz durumlar. Peki bunların anlamları nelerdir. Aslında aşırı önem arz eden bir durum mu ? Yoksa pekte önemi olmayan sadece uyarı mayetinde bir durum mu ?Site Kimliği Düğmesi, ziyaret ettiğiniz siteler hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlayan bir Firefox güvenlik özelliğidir. Web sitesinin şifrelenmiş olup olmadığını, doğrulanmış olup olmadığını, sitenin sahibini ve sertifikayı kimin doğruladığını çabucak öğrenebilirsiniz. Bu, kişisel bilgilerinizi ele geçirmeye çalışan zararlı sitelerden korunmanıza yardımcı olur.Site Kimliği Düğmesi konum çubuğunda, web adresinin solunda yer alır.
Site Kimliği DüğmesiBir siteyi görüntülerken Site Kimliği Düğmesi şu beş simgeden birine benzer: gri dünya, gri uyarı üçgeni, turuncu uyarı üçgeni, gri asma kilit veya yeşil asma kilit. Bu simgelere tıklamanız durumunda site ile ilgili kimilik ve güvenlik bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 

kimlik uyarıları

 

 

Daha fazla bilgi düğmesine tıklamanız durumunda açılan panelde sitenin sertifika bilgileri, çerezler ve kayıtlı parola geçmişi gibi gizlilik ve güvenlik ayarları görünecektir.
İçindekiler

 • Gri dünya
 • Gri uyarı üçgeni
 • Turuncu uyarı üçgeni
 • Gri asma kilit
 • Yeşil asma kilit

 

Gri dünya

Gri dünya şunları ifade eder:

 • Web sitesi kimlik bilgisi sağlamıyor.
 • Firefox ve web sitesi arasındaki bağlantı şifrelenmemiş veya yalnızca kısmen şifrelenmiş ve dışarıdan dinlemelere karşı güvenli kabul edilmemelidir.

 

Web sitesi kimlik bilgisi sağlamıyor

 

Çoğu web sitesinde gri dünya simgesini göreceksinizçünkü çoğu sitede hassas bilgilerin aktarılması gerekmez, bu nedenle bu sitelerin doğrulanmış kimlik ve şifrelenmiş bağlantı kullanması gerekmez. Bunun nedeni de bu sitelerin çok fazla hassas bilgiyi iletmemelerinden dolayıkimlik doğrulama ve bilgi şifrelemeye ihtiyaç duymamalarıdır. Bu simge HTTP (şifrelenmemiş) veya HTTPS (kısmen şifrelenmiş) üzerinden sunulan siteler için geçerlidir.
Not: Herhangi bir hassas bilgi (banka bilgileri, kredi kartı bilgileri, T.C. kimlik no gibi) gönderiyorsanız Site Kimliği Düğmesi gri dünya olmamalıdır.

Gri uyarı üçgeni

Gri uyarı üçgeni şunları ifade eder:

 • Web sitesi kimlik bilgisi sağlamıyor.
 • Şifrelenmemiş öğeler (örneğin resimler) içerdiği için web sitesi ile aranızdaki bağlantı tamamen güvenli değil.

 

Web sitesi kimlik bilgisi sağlamıyor

Turuncu uyarı üçgeni

Turuncu uyarı üçgeni şunları ifade eder:

 • Web sitesi kimlik bilgisi sağlamıyor.
 • Firefox ve web sitesi arasındaki bağlantı şifrelenmemiş veya yalnızca kısmen şifrelenmiş ve dışarıdan dinlemelere karşı güvenli kabul edilmemelidir.

 

bu siteyle aranızdaki bağlantı şifrelenmemiş

 

Bu simge, risklere rağmen, HTTPS üzerinden sunulan karma aktif içeriklere daha önce izin verdiğiniz anlamına gelir.

Sayfayı yenilerseniz tehditleri azaltmak için bazı HTTP istekleri yeniden engellenecek, simge de önceki durumuna (karma pasif içerik için gri dünya veya aksi durumlarda gri asma kilit) dönecek ve karma içerik kalkanı simgesi görünecektir. Daha fazla bilgi için Güvenli olmayan içerikler güvenligimi nasil etkiler? makalesine bakın.
Not: Herhangi bir hassas bilgi (banka bilgileri, kredi kartı bilgileri, T.C. kimlik no gibi) gönderiyorsanız Site Kimliği Düğmesi gri dünya olmamalıdır.

Gri asma kilit

Gri asma kilit şunları ifade eder:

 • Web sitesinin kimliği doğrulanmıştır.
 • Dinlemelerin önüne geçmek için Firefox ile web sitesi arasındaki bağlantı şifrelenmiştir.

 

Firefox ile web sitesi arasındaki bağlantı şifrelenmiştir

 

Alan adının doğrulanmış olması, o siteyi yöneten kişilerin o alan adının sahibi olduklarını ve sahte bir site olmadığını kanıtlayan bir sertifika satın aldıkları anlamına gelir. Örneğin Facebook bu tarz bir sertifikaya ve şifrelenmiş bağlantıya sahiptir, bu nedenle Site Kimliği Düğmesi’nde gri asma kilit görünür. Asma kilide tıkladığınızda size gerçekten facebook.com’a bağlandığınızı ve VeriSign Inc. tarafından sağlanmış bir sertifikaya sahip olduğunu gösterecektir. Bu aynı zamandan bağlantının şifrelendiğinin ve hiç kimsenin bağlantınızı dinleyerek Facebook hesap bilgilerinizi bu şekilde çalamayacağının garantisidir.

Ancak unutmayın ki alan adının kime ait olduğu doğrulanmamıştır. facebook.com’un sahibinin Facebook şirketi olduğu garanti değildir. Garanti olan tek şey, alan adının geçerli olduğu ve bağlantının şifrelenmiş olduğudur.

 

 

Yeşil asma kilit

Yeşil asma kilit şunları ifade eder:

 • Web sitesinin adresi bir Extended Validation (EV) sertifikasıyla doğrulanmıştır.
 • Dinlemelerin önüne geçmek için Firefox ile web sitesi arasındaki bağlantı şifrelenmiştir.

 

Extended Validation (EV) sertifikasıyla doğrulanmıştır

 

Yeşil asma kilit ve yanındaki yeşil şirket/kurum adı, web sitesinin Extended Validation (EV) sertifikası kullandığını gösterir. EV sertifikası, diğer sertifika türlerine kıyasla çok daha sıkı bir kimlik doğrulama süreci sonunda verilen, özel bir sertifika türüdür. Gri asma kilit de web sitesinin güvenli bağlantı kullandığını gösterir ama yeşil asma kilit, hem bağlantının güvenli olduğunu hem de alan adı sahiplerinin tahmin ettiğiniz kişiler olduğunu gösterir.

Örneğin EV sertifikası ile Site Kimliği Düğmesi, paypal.com‘un sahibinin Paypal Inc. şirketine ait olduğunu onaylar. Paypal sitesinde yalnızca asma kilit yeşile dönüşmez, düğmede site sahibinin adı da görünür.

 

Giriş Noktası Bulunamadı Hatası ve Çözümü

Giriş Noktası Bulunamadı hatası ve çözümü.

Başlat -> Çalıştır -> regedit yazıp sistem registry dosyasını çalıştırın.

 

Eğer daha önceden registry dosyasını editleme yapmadıysanız, yaptığınız işlemlere özen gösterin, hatta ne olur ne olmaz yedeğini alın.

 

Regedit yedekleme için başlat -> çalıştırdan açtığınız “regedit” kayıt defteri düzenleyicisinde “dosya” “ver” i tıklayarak, dosya adına yedek yazıp kaydet diyin, bir sorun olduğunda “dosya” “al ” dan kaydettiğiniz bu dosyayı geri çağırırsınız.

 

Bilgisayarıma atılan formattan sonra yüklediğim bazı programlar ve oyunlarda “ … exe Giriş Noktası Bulunamadı ” diye bir hata mesajı almaya başladım.  Bunun üstüne ufak bir araştırma yaptım ve sorunun regedit ayarlarından kaynaklı olduğunu öğrendim.

 

Programları açmaya çalıştığımda çıkan hata: Exception Processing Message c0000139 Parameters 184678 175328 78b4bf7c 75b4b7c  şeklindeydi.

 

Giriş Noktası Bulunamadı Hatası ve Çözümü

 

Kullandığım çözümse;

 1. Başlat ->Çalıştır yapıp regedit yazın,
 2. Açılan pencerede sol taraftaki bölümde sırasıyla:
  HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlWindows tıklayarak ilerleyin,
 3. Daha sonra sağ taraftaki bölümde ErrorMode’ye çift tıklayıp açın. Değer verisi büyük ihtimal 0 (sıfır) gözükecektir onu 2 (iki) olarak değiştirin.

 

 

Not : Bazı bilgisayarlarda regedit yolu “ HKEY_LOCAL_MACHINE SYSTEMControlSet001ControlWindows ” bu şekilde de olabilir.

Unreal Engine 4.5 Versiyonu Yayınlandı

Unreal Engine 4 ‘ü bugün bir adım daha öteye geçerek 4.5 sürümünü duyurdu.

Geliştirişmiş ışık motorları , gölgelendirmeler daha gerçekçilik katıyor. Gerçek zamanlı ışık takibi, yumuşatılmış gölgeler, zemin saçılmaları.
unreal engine 4.5

 

 • Animasyon tekrarhedeflenme (düz biçimde çevirirsek) geliştirildi.Artık bir modelin animasyonlarını başka bir modele aktara bilirsiniz.
 • Otomatik kod yenilemesi geliştirildi.Artık editör ü kapatmadan kod değişikliklerini derleyebilirsiniz.
 • Videoları artık materyal olarak kullanabilicez.
 • Gerçek zamanlı ray trace* yumuşak gölgelendirme eklendi
 • Gerçekçi deri materyalleri oluşturmak için yeni özellik eklendi.
 • UMG (Unreal Motion Graphics) experimental (deneysel) den stabil sürüme geçti ve birsürü yeni özellik eklendi.

 

unreal engine yayınlandı

 

 

 • Ray Tracing, 3D sahnelerde ışık kaynağının yaydığı ışın demetlerinin, mekandaki cisimlerde yansıma,kırılma gibi çoklu işlevsel hesaplarını yapan kaplama işlemidir. Sonuçları oldukça muazzam olan Ray Tracing kuvvetli bir işlemci gerektirmektedir.

 

Yeni Unrel Engine 4.5 neler katmış, videolardan izleyebilirsiniz.

 

 

 

 

Masaüstünde Rss Gösterme

Windows XP ile herhangi bir web sayfasını masaüstüne entegre edebilirsiniz. Öncelikle istediğiniz bir sayfayı internet Explorer’ı kullanarak açın. Bu bir RSS-Feed de olabilir. Bu durumda araç çubuğunda yer alan “Bu sayfadaki özet akışlarını göster” seçeneğinin yanına getirin ve istediğiniz girdiyi seçin.

Masaüstü rss ekleme olarakta bilinen bu uygulama oldukça kolaydır.

Sayfanın adres satırındaki adresleri işaretleyin ve işaretlediklerinizin üstüne fareyi sağ tıklayıp kopyala yaparak bunu panoya taşıyın. Şimdi Internet Explorer’ı kapatın ve masaüstünde sağ tıklayıp Özellikleri açın, orada Masaüstü sekmesine tıkladıktan sonra da Masaüstünü özelleştir seçeneğine tıklayın.

 

Windows 7 ‘de masaüstünde rss göstermek için, internet explorer da rss kaynak sayfanızı açın ve akışlarıma ekle yapınız.

 

 

masaüstüne rss ekleme

 

 

Artık Web sekmesinden Yeniyi seçerek masaüstü bileşenlerini etkinleştirebilirsiniz. Sonraki pencerede fareye sağ tıklayıp Konumu seçtikten sonra Yeni masaüstü Bileşenlerini seçin. Sonra daha önceden panodan kopyalanmış internet adresini boşluğa taşıyabilmek için Ekleyi seçin.Tamam diyerek işlemi sonlandırın ve sonraki bilgiye de Tamam deyin.

Fakat pencerede Masaüstü Bileşenlerinde eklenmiş internet adreslerini girmeden önce tırnak işareti olduğundan emin olun ve Görünüm Ayarlarına Tamam diyerek işlemi bitirin. Masaüstünde şimdi verilen internet sayfasıyla ilgili bir alan görülür. İmleci alanın üst kenarına getirerek onu daha üstlere taşıyabilirsiniz ve bir başlık listesi çıkar çıkmaz fareyi sağ tıklayıp yerini belirleyebilir, istediğiniz alana sürükleyebilirsiniz ayrıca isterseniz sınırlı bir alanınız varsa pencereyi ölçekleyerek oraya sığdırabilirsiniz. Rss ekleme gerçekleşti.
Eğer entegre ettiğiniz internet web sayfasını kaldırmak isterseniz Masaüstü Bileşenlerini açın. Şimdi buradaki seçili tırnağı kaydın önünden kaldırın, böylece bu akışı iptal etmiş olursunuz ama daha sonra adresi tekrar seçebilmeniz için web adresi kayıtlı kalır, eğer tamamen kaldırmak isterseniz işaretleyip Sil demeniz yeterli.