Bilgisayardan WhatsApp Kullanımı

Bilgisayardan WhatsApp Kullanımı

WhatsApp’ın bir süredir dedikoduları yapılan web sürümü, bazı kısıtlamalarla da olsa geldi. Şu an sadece Google Chrome’da çalışan işlev, iOS’lu cihazları şimdilik desteklemiyor.

 

WhatsApp’ı web üzerinden kullanmak için web.whatsapp.com adresini ziyaret ettikten sonra, telefonunuzdaki WhatsApp uygulamasını açıp ekrandaki QR kodunu taratmanız gerekiyor. Web’den sohbet edebilmeniz için telefonunuzun internete bağlı olması ve bağlantıyı kesmemeniz gerekiyor.

 

Bilgisayardan WhatsApp Kullanımı

 

 

Eğer WhatsApp Web bildirimlerini almıyorsanız, bunun birkaç nedeni olabilir:

Henüz Chrome’da WhatsApp Web bildirimlerini açmamışsınızdır.
Bildirimleri sessize almışsınızdır.
Chrome’da WhatsApp Web bildirimlerini engellemişsinizdir.
WhatsApp Web’de Rahatsız etme özelliğini aktive etmişsinizdir.
WhatsApp Web bildirimlerini etkinleştirmek için
Sohbet listesinin üst kısmındaki mavi kutudan Masaüstü bildirimlerini aç’a tıklayın.
Ekrandaki talimatlerı takip edin ve WhatsApp Web bildirimlerini etkinleştirmek için İzin Ver’e tıklayın.

 

Whatsapp’a webden bağlanamıyor musunuz?
Whatsapp’a webden bağlanamıyor musunuz?
Eğer mavi kutuyu görmüyorsanız, sayfayı yenilemeyi deneyin. Eğer hala kutuyu görmüyorsanız, WhatsApp Web bildirimlerini sessize almış (mute) veya engellemiş olabilirsiniz.

 

Bilgisayardan WhatsApp Kullanımı

 

 

WhatsApp Web bildirimlerinin sesini açmak için (unmute)
Eğer WhatsApp Web bildirimlerini almıyorsanız, tüm web sayfaları için bildirimleri sessize almış olabilirsiniz. Bildirimlerin sesini açmak (unmute) için aşağıdakilerden birisini deneyebilirsiniz:

 

Windows: Bilgisayar ekranınızın alt kısmındaki sistem tepsisinden Chrome Bildirimleri’ne tıklayın ve Rahatsız etme’yi kapatın.

 

Mac: Bilgisayar ekranınızın üst kısmındaki menü çubuğundan Chrome Bildirimleri’ne tıklayın ve Rahatsız etme’yi kapatın.

 

Ayrıca, sadece WhatsApp Web için bildirimleri sessize almış olmanız da mümkündür. Bildirimlerin sesini açmak için (unmute), Chrome Bildirimleri’ne tıklayın > Ayarlar > ve web.whatsapp.com:443’ü işaretleyin.

 

Eğer hala WhatsApp Web’den bildirim almıyorsanız veya Chrome bildirim simgesini görmüyorsanız, Chrome bildirim ayarlarınızı tekrar düzenlemeniz gerekmektedir.

 

 

WhatsApp Web’e bildirim göndermesi için izin verme
Chrome’da > Ayarlar > Gelişmiş ayarları göster… > İçerik ayarları’na gidin.
Bildirimler kısmında, Tüm sitelerin masaüstü bildirimi göstermesine izin ver veyaBir site masaüstü bildirimi göstermek istediğinde bana sor’u seçin.
İstisnaları Yönet’e tıklayın ve bildirim istisnaları listesinden web.whatsapp.com’u bulun.
Eğer web.whatsapp.com’un yanında Engelle listelenmişse, listeden kaldırmak için yanındaki X işaretine tıklayın.
Tekrar web.whatsapp.com adresinden WhatsApp Web’e gidin ve artık sohbet listesinin üst kısmındaki mavi kutuyu görmelisiniz.

 

web.whatsapp.com

HENÜZ HER TELEFONA SUNULMUŞ DEĞİL
QR kodunu taratabilmek için WhatsApp’ın son sürümüne ihtiyacınız var, ancak güncellemeler kademeli olarak dağıtıldığından henüz telefonunuza ulamamış olabilir. İşlev, iOS dışında Android, Windows Phone, BlackBerry ve Nokia S60’ta kullanılabiliyor.

 

iOS’un dışarda kalma nedeni, WhatsApp’ın açıklamasına göre “Apple’ın platformundaki kısıtlamalar”… Bu nedenle bir süre iOS kullanıcıları Whatsapp’ı bilgisayardan kullanamayacak.

 

700 MİLYONDAN FAZLA KULLANICISI VAR

Dünya çapında 700 milyon kullanıcı sayısını geçen WhatsApp artık dünyada bir günde gönderilen mesaj sayısıyla SMS’i yüzde 50 oranında geçti. Yani hergün atılan 100 SMS için 150 WhatsApp mesajı atılıyor ve bu sayı hızla yükselirken, SMS’lerin sayısı hızla azalarak aradaki fark büyük bir ivmeyle açılıyor.

 

20 MİLYAR SMS 30 MİLYAR WHATSAPP MESAJI

Dünya çapında günde 20 milyar SMS mesajı gönderiliyor. Sadece WhatsApp sisteminde ise günlük mesajalrın sayısı 30 milyarı geçiyor.

 

İŞ DÜNYASI DA ETKİLENECEK

Whatsapp’ın masaüstü sistemlere gelmesi elbette iş dünyasını da etkileyecek. Facebook’tan pek çok işverenin rahatsız olduğu bilinirken, Whatsapp’ın da bilgisayarlara gelmesi çalışanlarla işverenleri karşı karşıya getireceğe benziyor. Kimi uzmanlar Whatsapp’ın bilgisayarlarda yaygınlaşması durumunda web.whatsapp.com adresinin filtreye takılabileceğine dikkat çekiyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ