AMD Radeon R9 290X İncelemesi

AMD her geçen gün yeni bir model çıkarıyor fakat her çıkan modelin fiyatı bir diğerinden yüksek oluyor. Ama bir o kadar da işlevi ve performansı büyüyor. Asıl konumuza gelecek olursak bugün sizlere AMD’nin R9 290X modelinden biraz bahsetmek isterim. Nvidia GTX 780′ rakip olarak çıkarılan AMD Radeon R9 290X modeli sizi ne kadar tatmin eder bilemem fakat bunu pek başarabileceğini sanmıyorum. Çünkü sadece GPU’sunu yeniden isimlendirerek karşımıza çıkan ve performans bakımından diğer modellerinden pek bir farkı olmayan AMD bu sefer bu sorununu aşmış diyebiliriz. Gerçi Nvidia’ya ne kadar yaklaşır orası tartışılabilir bir konu. AMD  Core Next 2.0 sürümünü taşıması bununla birlikte birçok özelliği bünyesinde taşıyor.

 

AMD Radeon R9 290X İncelemesi

 

28 nm üretim aşaması üstüne kurulu bu R9 290X’in ROP sayısında yüzde yüz denecek bir artış gözlemleyebiliyoruz. 1000MHz hızında çalışan GPU’su 250 watt güç tüketimine de sahip. Yeni teknolojilerde bu güç tükatümi 75 watt’a kadar düşerken 250 watt bize bayağı fazla geldi doğrusu. Ekran açısından önemli olduğunu düşündüğümüz RAM seviyesi R9 290X modelinde de aksatılmamış ve 4GB olarak karşımıza çıkmayı başarmış. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim 521bit olması sizin hızınıza yetişebileceğinin büyük bir göstergesi olarak ortaya çıkıyor. Ve eş değer modellerini 512bit sayesinde büyük ölçüde geri bırakmayı hedefleyen AMD bi nevi bunu başarıyor.

Windows 10 Cortana Tuşu Nedir ?

Windows Phone’larda kullanılan sanal asistan Cortana, Yakında Windows 10 işletim sistemlerinin vazgeçilmesi olacak görünüyor. Cortana dijital asistanlık görevi yapar.

 

 

Toshiba Laptoplar İlk Cortana Kullanan Olacak

Toshiba’dan yapılan açıklamaya göre Windows 10 kullanan tüm PC’lerde artık Cortana tuşu kullanılacak. Cortana tuşu, yön tuşlarının hemen yanında, enter – shift tuşlarının aralarında yer alacak.

 

 

cortana tuşu

 

Cortana Tuşu Ne İşe Yarıyor ?

Cortana tuşa basıldığında aktif oluyor. Cortana sesli bilgisayar kontrolu sağlayan yardımcı bir program. Daha öncelerde birçok programla beta olarak çalışan programlar vardı. Cortana’nın düzgün olarak çalışabilmesi için kaliteli bir mikrofona ihtiyacınız olacak.

 

Normalde arka planda sizden gelen sesli komutları bekleyen program tam randımanlı çalışmıyordu. Bu yüzden bu düğme sayesinde, siz Cortana tuşuna bastığınızda verdiğiniz komutları dinleyip uygulamaya geçirecek.