Apple’den Kavisli Ekran Patenti

Apple rakipleri Samsung ve Lg’nin telefonlarında yaptığı kavisli ekran teknoloji devrimine daha fazla seyirci kalmayacak.

 

Apple’ın ekran tedarikçisi LG’nin G Flex modelleriyle ve en büyük akibi Samsung’un S6 Edge modeliyle uyguladığı kavisli ekran teknolojisinin kullanıcılar tarafından da beğeninilmesi Apple’ı harekete geçirdi.

 

Görünen o ki Apple ilk kavisli ekrana sahip İphone modelini 2018 yılında açıklayabilir. Aşağıdaki resimde Apple’ın aldığı kavisli ekran patentini görebilirsiniz.

 

Apple'den Kavisli Ekran Patenti

 

 

HepsiBurada Yeni Site Tasarımı İncelemesi

Ben beğendim yeni tasarımı. Eskiye kıyasla hem göze daha hoş görünüyor hem de kullanması kolay olmuş. Kategorilerin üst tarafa alınması en beğendiğim kısım oldu. Eski tasarımda, bazen aradığım bir ürüne ulaşmak dakikalar sürüyordu çünkü menü üstüne menü açılıp duruyordu. Burada kategori kısmı üst tarafa alınmış ve sayısı azaltılmış, mouse ile üzerine geldiğinde o kategori açılıp diğer seçenekleri gösteriyor. Aradığım ürüne daha hızlı ulaştığımı söyleyebilirim rahatlıkla. Mesela dizüstü bilgisayar modelleri araması yaptırdım hepsiburada.com yeni dizaynında, eskiye kıyasla daha çok sonuca ulaştım. Yeni tasarım hem daha sade hem de daha modern olmuş, sitenin açılması bile hızlanmış. Eskisinde üst tarafta çok sayıda bilgi ve pencere bulunuyordu ancak pratik değildi bunlar. Bilgi kirliliği halindeydi hatta. Yenisinde bir bakışta sana lazım olan her şeyi görüyorsun.

 

“Sepetim” kısmının büyümesi de güzel olmuş. Eskisiyle aynı yerde ama boyutu büyüyüp rengi değiştiğinden daha rahat fark ediliyor. Yalnız Sepetim düğmesine tıklayınca halen eski tasarım geliyor. Deneme aşamasında olduğundan herhalde, düzelteceklerini sanıyorum. Bu arada logoyu da güncellemeleri gerekiyor bence artık. Yeni tasarım üzerindeki eski logo, pek hoş durmuyor. Onun da modern ve sade bir görünüme kavuşmasında fayda var diye düşünüyorum. Bir de turuncu renk ısrarından vazgeçseler daha iyi olacak gibi geliyor bana. Böyle bir tasarımda daha değişik renkler görmek istiyor insan.

 

hepsiburada-yeni-tasarım

 

Ancak kullanım kolaylığı bakımından, eski site ile yenisi arasında fersah fersah fark olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Gezinmesi de, ürün alışverişi de çok rahat hale gelmiş. Aradığın ürünü kolayca bulabilmen de, en sevdiğim gelişme oldu. Arama kutusu da güncellenmiş sanıyorum, eskiye kıyasla daha hızlı ve daha doğru tahminlerde bulunuyor çünkü. Bazı kısımlarda font değişikliği de yapılmış, daha rahat okunan ve daha şık duran bir font bu, umarım sitenin kalanına da yayılır. Çünkü şu anda en üstte yer alan menü linkleri halen eski fontu kullanıyor ve yeni tasarım içerisinde biraz göze batıyor.

 

En büyük değişiklik ise mobil sürümde olmuş. Kullandınız mı bilmiyorum ama eski mobil sürüm biraz karmaşıktı. Özellikle küçük ekranlı telefonlar üzerinde kullanmak epey zordu. Web sitesinde sadelik, mobil sürüme de aynen taşınmış. 4 inç ekranlı bir telefon kullanıyorum ben, buna rağmen hiç zorlanmadım navigasyon yaparken. Üstelik benzer sitelere kıyasla, saniyeler içinde tamamen yüklendi. Abartmayayım ama, masaüstü sürümünden daha rahat kullandım bile diyebilirim. Ancak bazı ürünlerde (özellikle yorumlar kısmında) görüntüleme problemleri yaşadım, zannediyorum bu da beta aşaması henüz bitmediğinden. Ancak asıl haliyle kullanıma girdiğinde, konusunda rakipsiz bir mobil site olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Alışveriş siteleri genellikle ihmal ediyor mobil sürümlerini, hepsiburada.com böyle bir hata yapmamış. Tablet ve telefon kullanarak site içerisinde gezinmek ve alışveriş yapma cidden kolay, hatta daha keyifli.

 

hepsiburada-logo

 

Özet geçeyim, artık bir sürü rakibi olsa da hepsiburada.com kullanmaya ısrarla devam ediyordum ben çünkü konusundaki en köklü sitelerden biri. Hatta sanıyorum en eskisi. Sipariş ve teslimat konusunda hiçbir sıkıntı yaşamamıştım şimdiye kadar, yapmak zorunda kaldığım bir ürün iadesini de hızla halletmişlerdi. Yeni tasarımdan sonra da başka siteleri kullanmayacağımı rahatlıkla söyleyebilirim. Hızlı, sade ve modern görünümlü bir site olmuş, ancak halen köklü ve güçlü bir marka olduğu hissedilebiliyor. Benim için en önemlisi bu. Çok güzel başardıklarını düşünüyorum yeni tasarımı, kullandığım süre boyunca da ciddi bir hata ile karşılaşmadım. Mobil sürümü ise, dediğim gibi gördüğüm en başarılı örnek kendi konusunda. Herkesi yeni tasarımı kullanmaya ve hepsiburada.com’u yeniden keşfetmeye davet ediyorum.

Ambalaj Nedir ? Ambalaj Tasarımı Nasıl Yapılır ?

Ambalaj ne kadar önemlidir ? Markanız varsa bu markanızın amblem ve logosu da olması lazım. Bunların dışa pazarlaması da ambalaj yoluyla olur.

Ambalaj ürünün muhafazasını sağlamak için üretilmiştir. Tabi bu sadece ürün muhafazası yada taşınmasında kalmıyor, markaların reklamları da bu şekilde herkese ulaşabiliyor.

 

Ana konularımız :

 • Marka
 • Amblem ve Logo
 • Ambalaj
 • Slogan ve Reklam

 

ambalaj nasıl yapılır

Marka ve Logonun Çıkışı

Ürünlerin, benzerlerinden ayrılabilmesi, arayanların tarif edebilmesi vb. sebeplerle ürünler için çeşitli işaretler ve yazıları kullanma zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır.

Önceleri okur yazar kitlenin fazla olmaması bu işaretlerin, yani markaların daha çok semboller şeklinde oluşmasına neden olmuştur.

Satıcı ile alıcının karşı karşıya gelmediği günümüzde ise; bir ürünün tüketiciye ulaşması için aracılara gereksinim olmuştur. Haberleşmenin, ulaşımın bu denli gelişmesi, bir pazarda aynı ürünün pek çok çeşidinin bulunması, buna bağlı olarak self-servis satış ünitelerinin artması, insanları satış öncesi karar vermeye zorlamıştır.

 

 

Marka Nedir ?

Marka, bir ürünün veya hizmetin diğer ürün ve hizmetlerden ayrılmasını sağlayan sözcük, ad, sembol ve işaretler bütünüdür.

 

ambalaj nedir

Marka – Amblem ve Logo

Bir ürünün veya firmanın soyut bir sözcük olan isminin (markasının) somut hale gelmesi, diğerlerinden biçim olarak da ayırt edilmesi için ambleminin ya da logotaypının yapılması gerekir.

 

 

Amblem ve Logo

Latince kökenli olan amblem ve logotayp sözcüklerinin dilimizdeki karşılıgı simge ve özgün yazıdır. Günümüzde her iki kavram ayrı ayrı anıldığı gibi tek bir sözcük olarak Logo diye de kullanılmaktadır.

 

 

Amblem Nedir ?

 

Amblem, çizgi ve resimle yapılan işaretlerdir.

 

amblem nedir

Logotayp Nedir ?

Logotayp ise yazıyla ya da çizgi, resim ve yazıyla yapılan işaretlerdir.

 

Her ikisinde de amaç, adını taşıdığı ürün veya firmayı en özgün biçimde ayırt etmesidir.

 

 

 

Marka – Logo Çalışması

 

 • Öncelikle  Projenize bir isim veriniz.
 • Projeye isim verirken, kısa, etkili ve projenizin çalışmasını kısmen açıklayıcı (Katlanır Tabure, Otomatik Lamba, Güneş Enerjili Oto vb.) bir isim olmasına özen gösteriniz.
 • Benzer ürünlerden ayırabilmek ve akılda kalıcılığını artırmak için bir Marka belirleyin.
 • Firmanın (veya ürünün Logosunu oluşturun. )

 

 

 

Logoyu Oluştururken ; 

 • Önce kareli kağıtta taslak çalışması yapın.
 • Logoyu oluştururken kullanacağınız resim, sembol ve harflerde kopya, bilgisayar çıktısı, bakarak çizme vb. her türlü yöntemden yararlanabilirsiniz.
 • Kullanacağınız resimlerin, sembollerin, harflerin ve yazıların mümkün olduğunca ürünle ilgili, sade, akılda kalıcı ve estetik olmasına dikkat edin ve özen gösterin.

 

logo nedir

Logo Tasarlarken ;

 • Birkaç tane logo tasarlayıp taslak çizimini yapın.
 • Arkadaşlarınızın, çevrenizdekilerin görüşlerini alarak en uygununu seçin.

 

 

Tasarladığınız Logonun ;

 • Dikkat çekici,
 • Etkileyici
 • Özgün bir tasarım

olmasına dikkat edin.

 

 

Ambalaj

 • Tasarladığınız ürünün özelliğine göre (ihtiyaç olması hâlinde) bir ambalaj tasarlayın.
 • Bu amaçla benzer ürünlere yönelik ambalajları inceleyerek ambalaj üzerinde olması gereken bilgileri araştırarak listeleyin,
 • Kullanacağınız bilgilere karar verin.

 

Her Projede Ambalaj Zorunlu mu ?

Bazı projelerde veya büyük ürünlerde ambalaj yapılamayabilir, böyle projelerde ambalaj zorunluluğu yoktur. Örnek: İlginç bir masa tasarladınız ve yaptınız. Böyle bir projenin ambalajlama zorunluluğu olamaz.

 

 

logotayp nedir

Ambalajların :

 • Şekil,
 • Kullanılan malzeme,
 • Üzerlerindeki renk ve desenler

   açısından farklı, yeni, değişik ve çekici olmasına özen gösterin.

 

 

Ambalaj Özellikleri

 

Ambalajlarda:

 • Açma-kapama,
 • Taşıma kolaylığı

gibi tüketici açısından önem taşıyan konular göz önünde bulundurulmalıdır.

 

 • Ambalajların özelliklerini listeleyin.
 • Varsa, piyasadaki benzer ürünlerin ambalajlarıyla farklılık ve benzerliklerini karşılaştırın.
 • Kendi ambalajınızda, var olan ambalajlardan özellikler eklemeye çalışın.

 

 

Slogan ve Reklam

 • Marka-Logo ve Ambalaj çalışmasından sonra
 • Ürünler için bir slogan geliştirin.

 

ambalaj ornekleri

Sloganınızın;

Ürünü çağrıştırması,Özgün ve akılda kalıcı olması,Çok kısa bir cümle veya birkaç kelimeden oluşması gerektiğine dikkat edin. Ambalajını tamamlayıp, pazarlamaya hazır hâle getirdiğiniz ürün için bir televizyon reklamı senaryosu yazın.

 

Tüketicilerin ilgisini çekmesine, Geliştirilen ürünün üstün ve farklı özelliklerini, kullanıcıya sağladığı yararları,Çözdüğü sorunları anlatmasına dikkat edin .

 

Senaryodan yola çıkarak reklam öykü panolarını hazırlayın. Bu panolar, senaryonun ayrı kâğıtlarda basit çizimlerle anlatılmasıyla oluşturulur. Panolarda, ürünün tüketicinin zihnine yerleşmesi için logo, marka ve slogan vurgulanır.

 

Yaratıcı ilginç ambalaj tasarımı örnekleri için buradan feyz alabilirsiniz.

Yaratıcı Ambalaj Tasarımı Örnekleri

Ambalaj tasarımı özellikle satmakta olduğunuz ürünü pazarlamak için oldukça önem arz eden bir durumdur. Farklı Ambalaj tasarımına sahip olan ürünlerin albenisi her zaman daha yüksek olmuştur. Kötü tasarlanan ambalajlara ilgi daha azdır ve yaratıcı fikirli insanlar sürekli daha iyiye nasıl gideriz düşüncelerinle çok farklı çalışmalar ortaya çıkarmıştır.

 

Ambalaj Tasarımları

 

Birbirinden Farklı Yaratıcı Kartvizit Örnekleri

Özel olarak sınırlı sayıda tasarlanmış olan yaratıcı kartvizit örnekleri sizlerle. Sizde buradan gördüğünüz bu kartvizit örneklerinden ilham alarak, kendi ilginç tasarımınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Kartvizit indirmek için resmi tıklayıp büyütebilirsiniz. Her biri farklı isimde altında belirtilmiştir. Hayret edilecek derecede olanlar var benden demesi. Toplamda 131 adet kartvizit örneği altta sizi bekliyor.