HepsiBurada Yeni Site Tasarımı İncelemesi

HepsiBurada Yeni Site Tasarımı İncelemesi

Ben beğendim yeni tasarımı. Eskiye kıyasla hem göze daha hoş görünüyor hem de kullanması kolay olmuş. Kategorilerin üst tarafa alınması en beğendiğim kısım oldu. Eski tasarımda, bazen aradığım bir ürüne ulaşmak dakikalar sürüyordu çünkü menü üstüne menü açılıp duruyordu. Burada kategori kısmı üst tarafa alınmış ve sayısı azaltılmış, mouse ile üzerine geldiğinde o kategori açılıp diğer seçenekleri gösteriyor. Aradığım ürüne daha hızlı ulaştığımı söyleyebilirim rahatlıkla. Mesela dizüstü bilgisayar modelleri araması yaptırdım hepsiburada.com yeni dizaynında, eskiye kıyasla daha çok sonuca ulaştım. Yeni tasarım hem daha sade hem de daha modern olmuş, sitenin açılması bile hızlanmış. Eskisinde üst tarafta çok sayıda bilgi ve pencere bulunuyordu ancak pratik değildi bunlar. Bilgi kirliliği halindeydi hatta. Yenisinde bir bakışta sana lazım olan her şeyi görüyorsun.

 

“Sepetim” kısmının büyümesi de güzel olmuş. Eskisiyle aynı yerde ama boyutu büyüyüp rengi değiştiğinden daha rahat fark ediliyor. Yalnız Sepetim düğmesine tıklayınca halen eski tasarım geliyor. Deneme aşamasında olduğundan herhalde, düzelteceklerini sanıyorum. Bu arada logoyu da güncellemeleri gerekiyor bence artık. Yeni tasarım üzerindeki eski logo, pek hoş durmuyor. Onun da modern ve sade bir görünüme kavuşmasında fayda var diye düşünüyorum. Bir de turuncu renk ısrarından vazgeçseler daha iyi olacak gibi geliyor bana. Böyle bir tasarımda daha değişik renkler görmek istiyor insan.

 

hepsiburada-yeni-tasarım

 

Ancak kullanım kolaylığı bakımından, eski site ile yenisi arasında fersah fersah fark olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Gezinmesi de, ürün alışverişi de çok rahat hale gelmiş. Aradığın ürünü kolayca bulabilmen de, en sevdiğim gelişme oldu. Arama kutusu da güncellenmiş sanıyorum, eskiye kıyasla daha hızlı ve daha doğru tahminlerde bulunuyor çünkü. Bazı kısımlarda font değişikliği de yapılmış, daha rahat okunan ve daha şık duran bir font bu, umarım sitenin kalanına da yayılır. Çünkü şu anda en üstte yer alan menü linkleri halen eski fontu kullanıyor ve yeni tasarım içerisinde biraz göze batıyor.

 

En büyük değişiklik ise mobil sürümde olmuş. Kullandınız mı bilmiyorum ama eski mobil sürüm biraz karmaşıktı. Özellikle küçük ekranlı telefonlar üzerinde kullanmak epey zordu. Web sitesinde sadelik, mobil sürüme de aynen taşınmış. 4 inç ekranlı bir telefon kullanıyorum ben, buna rağmen hiç zorlanmadım navigasyon yaparken. Üstelik benzer sitelere kıyasla, saniyeler içinde tamamen yüklendi. Abartmayayım ama, masaüstü sürümünden daha rahat kullandım bile diyebilirim. Ancak bazı ürünlerde (özellikle yorumlar kısmında) görüntüleme problemleri yaşadım, zannediyorum bu da beta aşaması henüz bitmediğinden. Ancak asıl haliyle kullanıma girdiğinde, konusunda rakipsiz bir mobil site olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Alışveriş siteleri genellikle ihmal ediyor mobil sürümlerini, hepsiburada.com böyle bir hata yapmamış. Tablet ve telefon kullanarak site içerisinde gezinmek ve alışveriş yapma cidden kolay, hatta daha keyifli.

 

hepsiburada-logo

 

Özet geçeyim, artık bir sürü rakibi olsa da hepsiburada.com kullanmaya ısrarla devam ediyordum ben çünkü konusundaki en köklü sitelerden biri. Hatta sanıyorum en eskisi. Sipariş ve teslimat konusunda hiçbir sıkıntı yaşamamıştım şimdiye kadar, yapmak zorunda kaldığım bir ürün iadesini de hızla halletmişlerdi. Yeni tasarımdan sonra da başka siteleri kullanmayacağımı rahatlıkla söyleyebilirim. Hızlı, sade ve modern görünümlü bir site olmuş, ancak halen köklü ve güçlü bir marka olduğu hissedilebiliyor. Benim için en önemlisi bu. Çok güzel başardıklarını düşünüyorum yeni tasarımı, kullandığım süre boyunca da ciddi bir hata ile karşılaşmadım. Mobil sürümü ise, dediğim gibi gördüğüm en başarılı örnek kendi konusunda. Herkesi yeni tasarımı kullanmaya ve hepsiburada.com’u yeniden keşfetmeye davet ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top