Hızlı Şarjdaki Tehlike!

Hızlı Şarjdaki Tehlike!

Akıllı telefon pazarındaki en büyük sıkıntı çabuk biten şarjlar. Büyük firmaların batarya büyütemedikleri ama cihazlara hızlı şarj özellikleri kattıkları görülüyor. Peki bu hızlı şarjda ki tehlike nedir?

 

Hızlı Şarjdaki Tehlike

 

 

Piyasadaki akıllı telefon liderlerinden HTC, LG ve Samsung gibi firmalarda talep arttıkça hızlı şarj destekleri sunmaya başladılar. Ama hızlı şarj çözümünün sonuçları pek iç açıcı değil.

 

Hızlı şarj edilen piller daha çabuk bitiyor!

Araştırmaya göre 2A veya üzeri şarj cihazları kullanılarak hızlı şarj edilen cihazların pili daha çabuk bitiyor. Yani kullanıcılar farkında olmadan cihazlarını hızlı bir şekilde şarj ederken diğer yandan da daha kısa bir kullanım kazanıyorlar.

 

Bu durumun altında yatan sebep olarak iPhone ve Galaxy gibi cihazların batarya hücrelerinin, aslında 1A~1,5A akım aralığı ile verimli depolama yapabildiği dile getiriliyor. Firmalar bu konuda farklı kimyasal pil yapıları üzerinde çalışmalar yapmakta. Zira artan batarya kapasiteleri, verimsiz şarja uğradığı zaman, yine beklentilerin altında kalan bir pil ömrü sunabiliyor olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ