Youtube ile 1 Yılda 7.4 Milyon Dolar Kazandı

Youtube kullanıcı ismi PewDiePie olan YouTube üzerinde hızlı çıkış yapan trend ünlülerinden 24 yaşındaki Felix Kjellberg , bilgisayar oyunları oynarken kendini videoya çekerek, oyun esnasında verdiği tepkileri kaydetmiş oldu. Bunları YouTube üzerinden paylaştığında, hızlıca geniş bir takipçi kitlesine ulaşan PewDiePie , ilk başlarda 4 milyon dolar kazanınca kendini kaybetmiş.

Abone sayısı günden güne artan PewDiePie 2014 yılında 7.4 milyon dolar kazanmış. Darısı sizlerin başına.

 

 

Youtube ile 1 Yılda 7.4 Milyon Dolar Kazandı

 

PewDiePie 4 milyon dolar kazandığı öğrenilince sanal basın açıklaması yaparak, Let’s Play başlığıyla çekilen bu oyun videolarından kazandığım paraların çoğunu bağışladığını bildirerek sempati kazanmıştır.

 

PewDiePie kukela

 

PewDiePie chicken

 

Kazandığım paraların çoğunu kendim için değil hayır işleri için harcıyorum diyerek, sevenlerini sevindiren Kjellberg , hayranlarıyla birlikte birçok kuruluş için destek topluyormuş.

 

 

Facebook Veri Merkezi Yenilenebilir Enerji Kullanacak

Facebook Yenilenebilir Enerji Kullanacak

 

Facebook’un Teksas eyaletindeki Fort Worth’ta yenilenebilir enerji ile çalışacak veri merkezi kuracak. Rüzgar enerjisi ile çalışan yenilenebilir enerji sayesinde tüm veri merkezlerinin 50% ‘sinin 2018 sonuna doğru enerjisini karşılayacaklarını amaçlıyor.

 

 

Facebook Veri Merkezi Yenilenebilir Enerji Kullanacak

 

Facebook 2015 sonu hedefi , veri merkezlerinin 25% lik kısmında yenilenebilir enerji kullanmak için çalışmalar yapıyordu. Sosyal paylaşım sitesi Facebook daha uzun vadeli olarak da tüm operasyonlarında yenilenebilir enerji kullanmayı hedefliyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarından hangisinin uyumlu olduğunu ve keşifler için Greenpeace ile ortak hareket ediliyor.

 

Fort Worth’ta bulunan Facebook veri merkezi toplamda 17 bin dönümlük arazi üzerinde rüzgar çiftliği kurmak için Citi Energy, Alterra Power ve Starwood Energy birlikte çalışıyor. Bu yeni veri merkezi 2016 sonunda aktif olacak şekilde çalışmalar hızlandırılmış durumda.

Instagram’dan Büyük Yenilik!

Geçtiğimiz zamanda Facebook tarafından satın alınan fotoğraf odaklı sosyal paylaşım platformu olan Instagram büyük bir yenilik getiriyor.

 

Instagram’dan Büyük Yenilik!
Neredeyse her hafta yenilikleriyle kullanıcılarının karşısına çıkan Instagram, geçen hafta Android ve iOS yazılımında ki uygulamalarını güncelleyen ve web tasarımını yeniledikten sonra şimdi de çözünürlük konusunda büyük yenilik getiriyor.

 

Attığınız resimlerin çözünürlüğü ne kadar da büyük olsa serverlarda az yer kaplmasını sağlamak amacıyla .çözünürlük 640×640’a düşürülüyordu. Instagram’a ünlü fotoğrafçıların 500px’den sonra ilgi göstermeye başlaması, firmayı çözünürlük yükseltme konusunda hamle yapmasına neden oldu.

 

Instagram’a gelecek bu yenilik ile artık resimlerin çözünürlükleri 1080×1080 olacak. Bu yenilik henüz resmi olarak duyurulmadı ancak kullanıcılardan çözünürlüğün arttığına dair haberler geliyor.

 

1080×1080 çözünürlüğündeki Instagram fotoğraf örneği:

 

1080x1080 Instagram fotoğraf örneği

Siteye Facebook Beğen Butonu Ekleme

Blogunuza Facebook Sayfayı Beğen Tuşu Eklemek

 

Siteniz için oluşturduğunuz bir facebook sayfanız varsa ve bunu siteniz üzerinden duyurarak beğeni kazanmak istiyorsanız. Bunu birkaç adımda yapabilirsiniz. Öncelikle sitenize özel bir facebook sayfası oluşturunuz, Sayfanız var ise alttaki adımları yaparak sitenizde facebook sayfa beğen tuşunu ekleyebilirsiniz.

En son facebook güncellemesiyle Social Plugins adı altında toplanan butonlardan Page Plugin’i seçerek işlemlere başlıyoruz.

facebook sayfa beğen tuşu

Yukarıdaki adrese girdikten sonra ,
Facebook Page Url : Facebook sayfanızıın adresi
Width : Beğen butonu Genişliği
Height : Beğen butonu Yüksekliği
Diğer seçeneklerle beraber işaretleyerek, Get Code dediğinizde 2 kod karşınıza çıkacaktır.

facebook beğen tuşu

Facebook like kodunuz alttaki gibi gelecektir.

fb page like code

1. verilen kodu sitenin <body> tagları içine koymanız gerekiyor. Head etiketleri içine koyarsanız, site açılışında direk yükleneceği için daha güzel olur.
2. verilen kodu da sitenin neresinde görünmesini istiyorsanız oraya eklemeniz gerekiyor. WordPress tabanlı bir sisteminiz varsa, 2 numaralı kodu Metin olarak sidebar a eklemeniz yeterli olacaktır.
Sonuç olarak alttaki gibi artık sizinde facebook sayfa beğen tuşunuz olmuş olacak.

facebook beğen butonu

Google’dan Ramazan Ayına Özel Sürpriz

Google’ın yapmış olduğu doodle ve özel siteleri bilmeyeniniz yoktur. Ama Google bu sefer İslam Alemini ilgilendiren güzel bir sürprizi gerçekleştirdi.

İçerisinde Türkiye’nin de bulunduğu belli bölgelere özel olarak Razaman Ayı’na özel bir web sitesi kurdu.

 

 

Google'dan Ramazan Ayına Özel Sürpriz

 

“Bana Özel Ramazan” sloganıyla kurulan site zengin bir içeriğe sahip. Yemek tarifleri, sağlıkla ilgili öneriler ve eğlenceli videoların olduğu bu sitede güzel vakit geçireceksiniz.

 

Google’ın Ramazan Ayın için hazırladığı bu siteye buradaki linkten ulaşabilirsiniz. Bir dipnot düşelim; eğer sayfa farklı dilden açılırsa soldaki ayarlardan dili değiştirebilirsiniz.

 

HepsiBurada Yeni Site Tasarımı İncelemesi

Ben beğendim yeni tasarımı. Eskiye kıyasla hem göze daha hoş görünüyor hem de kullanması kolay olmuş. Kategorilerin üst tarafa alınması en beğendiğim kısım oldu. Eski tasarımda, bazen aradığım bir ürüne ulaşmak dakikalar sürüyordu çünkü menü üstüne menü açılıp duruyordu. Burada kategori kısmı üst tarafa alınmış ve sayısı azaltılmış, mouse ile üzerine geldiğinde o kategori açılıp diğer seçenekleri gösteriyor. Aradığım ürüne daha hızlı ulaştığımı söyleyebilirim rahatlıkla. Mesela dizüstü bilgisayar modelleri araması yaptırdım hepsiburada.com yeni dizaynında, eskiye kıyasla daha çok sonuca ulaştım. Yeni tasarım hem daha sade hem de daha modern olmuş, sitenin açılması bile hızlanmış. Eskisinde üst tarafta çok sayıda bilgi ve pencere bulunuyordu ancak pratik değildi bunlar. Bilgi kirliliği halindeydi hatta. Yenisinde bir bakışta sana lazım olan her şeyi görüyorsun.

 

“Sepetim” kısmının büyümesi de güzel olmuş. Eskisiyle aynı yerde ama boyutu büyüyüp rengi değiştiğinden daha rahat fark ediliyor. Yalnız Sepetim düğmesine tıklayınca halen eski tasarım geliyor. Deneme aşamasında olduğundan herhalde, düzelteceklerini sanıyorum. Bu arada logoyu da güncellemeleri gerekiyor bence artık. Yeni tasarım üzerindeki eski logo, pek hoş durmuyor. Onun da modern ve sade bir görünüme kavuşmasında fayda var diye düşünüyorum. Bir de turuncu renk ısrarından vazgeçseler daha iyi olacak gibi geliyor bana. Böyle bir tasarımda daha değişik renkler görmek istiyor insan.

 

hepsiburada-yeni-tasarım

 

Ancak kullanım kolaylığı bakımından, eski site ile yenisi arasında fersah fersah fark olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Gezinmesi de, ürün alışverişi de çok rahat hale gelmiş. Aradığın ürünü kolayca bulabilmen de, en sevdiğim gelişme oldu. Arama kutusu da güncellenmiş sanıyorum, eskiye kıyasla daha hızlı ve daha doğru tahminlerde bulunuyor çünkü. Bazı kısımlarda font değişikliği de yapılmış, daha rahat okunan ve daha şık duran bir font bu, umarım sitenin kalanına da yayılır. Çünkü şu anda en üstte yer alan menü linkleri halen eski fontu kullanıyor ve yeni tasarım içerisinde biraz göze batıyor.

 

En büyük değişiklik ise mobil sürümde olmuş. Kullandınız mı bilmiyorum ama eski mobil sürüm biraz karmaşıktı. Özellikle küçük ekranlı telefonlar üzerinde kullanmak epey zordu. Web sitesinde sadelik, mobil sürüme de aynen taşınmış. 4 inç ekranlı bir telefon kullanıyorum ben, buna rağmen hiç zorlanmadım navigasyon yaparken. Üstelik benzer sitelere kıyasla, saniyeler içinde tamamen yüklendi. Abartmayayım ama, masaüstü sürümünden daha rahat kullandım bile diyebilirim. Ancak bazı ürünlerde (özellikle yorumlar kısmında) görüntüleme problemleri yaşadım, zannediyorum bu da beta aşaması henüz bitmediğinden. Ancak asıl haliyle kullanıma girdiğinde, konusunda rakipsiz bir mobil site olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Alışveriş siteleri genellikle ihmal ediyor mobil sürümlerini, hepsiburada.com böyle bir hata yapmamış. Tablet ve telefon kullanarak site içerisinde gezinmek ve alışveriş yapma cidden kolay, hatta daha keyifli.

 

hepsiburada-logo

 

Özet geçeyim, artık bir sürü rakibi olsa da hepsiburada.com kullanmaya ısrarla devam ediyordum ben çünkü konusundaki en köklü sitelerden biri. Hatta sanıyorum en eskisi. Sipariş ve teslimat konusunda hiçbir sıkıntı yaşamamıştım şimdiye kadar, yapmak zorunda kaldığım bir ürün iadesini de hızla halletmişlerdi. Yeni tasarımdan sonra da başka siteleri kullanmayacağımı rahatlıkla söyleyebilirim. Hızlı, sade ve modern görünümlü bir site olmuş, ancak halen köklü ve güçlü bir marka olduğu hissedilebiliyor. Benim için en önemlisi bu. Çok güzel başardıklarını düşünüyorum yeni tasarımı, kullandığım süre boyunca da ciddi bir hata ile karşılaşmadım. Mobil sürümü ise, dediğim gibi gördüğüm en başarılı örnek kendi konusunda. Herkesi yeni tasarımı kullanmaya ve hepsiburada.com’u yeniden keşfetmeye davet ediyorum.

Sitenize Saldırı Olabilir !

Sitenizde alttaki linkler olmamasına rağmen, o sayfalara giriş yapılmaya yada girildiğini görürseniz anlayın sitenize saldırı var demek.

1- /mail-yonetimi-mail-klasorleme-sistemi-ile-isinizi-kolaylastirin.html%2Bsigorta.com.tr/iletisim%40aol.com&as_qdr=all&filter=0&num=100&cr=countryTR&hl=tr&ct=clnk
 
2- /apple-touch-icon-precomposed.png
 
3- /apple-touch-icon.png
 
4- /wp-content/plugins/si-captcha-for-wordpress/captcha-secureimage/securimage_play.php?si_form_id=com&prefix=GKiE0RbrP30Ubl0V
 
5- /wp-content/uploads/thepc.jpg

 

apple-touch-icon-precomposed.png nedir

 

Sitenizin trafiği arttıkça malum kişiler zevk/hobi için saldırılar yaparak sitenizdeki açıkları, zayıf noktaları aramaya başlarlar. Buradan elde ettikleri kar, sağda solda ben şu siteyi patlattım olur kanımca.

 

Üstteki gibi tuhaf aramalarınız oluyorsa, sitenizdeki açıkları gözden geçirmenizde fayda var. Yakaladıkları açıktan sitenize sızmaya çalışacaklardır.

 

 

Crossdomain Nedir ? Hata mı ? Saldırı mı ?

Crossdomain.xml Nedir ?

Sitenizde açılış sayfalarını tararken domain/crossdomain.xml  diye bir şeye rastlarsanız telaş etmeyin. crossdomain.xml bir nevi sitemap.xml gibi bir dosyadır. Sitede bulunması yada bulunmaması size kalmış, özellikle sitenizde film paylaşımı yapıyorsunuz ya da film siteniz varsa root klasöre bir tane oluşturmanızda fayda var.

 

Crossdomain.xml

 

Örnek olarak ;

Twitterin crossdomain adresi  : https://twitter.com/crossdomain.xml

Youtube crossdomain adresi  : http://208.117.236.70/crossdomain.xml

 

Crossdomain Nasıl Oluşturulur ?

 

Alttaki teknolojix.net yazan yere kendi sitenizi yazarsınız.

<?xml version="1.0"?>
<!-- http://teknolojix.net/crossdomain.xml -->
<cross-domain-policy>
<allow-access-from domain="*" />
</cross-domain-policy>

allow-access-from domain  yazan yerdeki “*” ibaresi, sitenize tüm sitelerin erişmesini sağlar. Buraya “siteadı.com” yazdığınızda erişim sadece sizin sitenizden olur !

 

 

Eğer crossdomain.xml dosyasını farklı bir yerde oluşturmak isterseniz, alttaki kodu sitenizin adını yazarak eklemeniz gerekiyor.

System.security.loadPolicyFile("http://www.siteadı.com/dizin/crossdomain.xml")

 

 

Imgur Pro Ücretsiz

Çevrimiçi en büyük fotoğraf platformlarından biri olan Imgur, ücretli versiyonunu kaldırarak herkes için bedava yaptığını duyurdu.

 

İlk olarak Reddit kullanıcılarına içerik paylaşım hizmeti olarak tasarlanan Imgur, ücretli versiyonu yıllık 24 dolar ücretli olan Imgur Pro’nun sunduğu özellikleri tüm kullanıcılara bedava olarak sunuldu.

 

Imgur Pro Ücretsiz

 

Imgur Pro İçin Ödenen Paralar Geri Ödenecek

Öte yandan kullanıcılar için tek olumsuz şey, ücretli sürümde kaldırılabilen reklamların artık herkesin ekranında belirecek olması. Ayrıca son bir ay içinde ücretli sürüme geçiş yapanların paralarının geri ödeneceği de belirtildi.

Vefat Sonrası Facebook Hesapları Ne Olacak

Amerika merkezli sosyal paylaşım sitesi Facebook getirdiği yeni özellikle kullanıcılara hesaplarını miras olarak bırakma imkanını sunacak. Dünya üzerinde 1.5 milyar kullanıcı sayısıyla bir rekora imza atan Facebook kullanıcıları için yeni bir özellik getirdi. Facebook getirdiği yeni özellikle, kullanıcıların öldükten sonra hesaplarını miras olarak bırakabilme imkanı sunuyor.

 

Facebook Hesabınızı Miras Bırakın

”Legacy Contact” yani ”Miras Kontratı” olarak hesapların güvenlik ayarlarına gelen menüye giriş yaparak, eğer hayatınızı yitirirseniz hesabınızın konrolü kime geçecek belirleyebiliyorsunuz. Seçtiğiniz kişi, eğer siz hayatınızı yitirirseniz ve Facebook bunu teyit ederse, hesabınızın profil ve kapak resmini değiştirebilir yada hesabınızı tamamen kapatabilir.

 

facebook hesabı miras bırak

 

Öldükten Sonra Facebook Hesap Kontrolü

Facebook yöneticisi Vanessa Callison yaptığı açıklamada, bu özellik ile birlikte yaşamını yitiren kişilerin aile ve arkadaşları hesaplarını kolayca kontrol ederek, ister kapatabileceklerini isterlerse de anmaya devam edeceklerini belirtti.

 

RIP Facebook Amerikalılara Aktif

Şu an için sadece Amerikalı kullanıcılar için aktif olan özelliğin kısa süre içerisinde global olarak aktif edileceği tahmin ediliyor.

 

öldükten sonra facebook hesabı

Google Webmaster Tools ile Seo İlişkisi

Dünya genelinde hergün bir yeni web sitesi açılıyor ve arama motoru botlarının bu web sitelerini analiz ederek indexlemesi ciddi bir zaman alıyor. Webmaster Tools ve SEO ilişkisi, işte bu noktada devreye giriyor. Yeni siteler, kurulum aşamasını tamamladığı an itibari ile ilk olarak site içi SEO ayarlarını tam anlamı ile hazırlamasının ardından Webmaster tools aşaması başlar. Sitenizin site haritası ve RSS takip linklerini bu araçlara eklediğiniz takdirde çok daha kaliteli index sonuçları sizleri bekliyor. Webmaster tools için eklemeniz gereken dosyalar şunlardır;

 

Webmaster Tools seo

 

siteurl/sitemap.xml

siteurl/sitemap.xml.gz (WordPress siteler için)

siteurl/rss

siteurl/feed

siteurl/feed/rss

şeklinde linkleri eklediğiniz takdirde Google SEO aşamasını da tamamlamış oluyorsunuz ve kısa vadede çok daha kesin sonuçlar elde edebiliyorsunuz.

WhatsApp Web Açıkları Mevcut

Kısa süre önce kullanıma sunulan WhatsApp Web’in gizlilik hatalarını 17 yaşındaki güvenlik blogcusu ortaya çıkardı.

 

Anroid Kullanıcıları Yararlanıyor

800 milyona yakın kullanıcıya sahip WhatsApp’ın yeni uygulamasını android kullanıcıları kullanmaya başlamıştı. Ancak yeni hizmetin gizlilik hataları ortaya çıktı.

 

WhatsApp Web Açıkları Mevcut

17 Yaşındaki Güvenlik Blogcusu Buldu

17 yaşındaki güvenlik blogcusu olan Indrajeet Bhuyan, web servisiyle ilgili sorunları anlatan bir rapor yayınladı. Belirtilenlere göre gizlilik ayarları mobil uygulamada iyi çalışmasına rağmen web tarafında sorun var.

 

WhatsApp Web Açıkları Mevcut

Aralarında Düzgün Senkronizasyon Yok

Bhuyan, mobil uygulamada gözükmesine izin verilmeyen görsellerin web tarafında görüntülenmesinin mümkün olduğunu belirtti. Kısaca böyle bir durumda görselin aslında alıcı tarafından bulanık gözükmesi lazım. Fakat web hizmetinde bulanıklık olmuyor ve görsel rahat gözüküyor. Bu durum iki uygulama arasında düzgün senkronizasyonun olmadığını gösteriyor.

 

WhatsApp Web Açıkları

Yeterince Test Edilmemiş

Bhuyan’ın raporunda vurgulanan diğer nokta ise profil fotoğrafıyla alakalı. Profil resmi kısıtlı olanlar bile web üstünde gözüküyor. Bu hatalar WhatsApp Web’in yayınlanmadan önce yeterince test edilmediği iddialarını da güçlendiriyor

Facebook’ta Kim Engelledi Nasıl Öğrenirim ?

Sosyal medya devi Facebook üzerine geliştirilen Fengel isimli bir Chrome eklentisi, arkadaşlarınızın Facebook üzerinde sizi engelleyip engellemediği sorusunun cevabını veriyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook üzerine geliştirilen ve ücretsiz olarak indirilebilen Fengel isimli bir eklenti, Facebook kullanırken karşılaşılan bazı sorunlara çözüm sunuyor.

 

Üye Olmadan Fotoğraf Görüntüleme

Uygulamanın fayda sağladığı alanlardan ilki Facebook kullanıcısı olmadan çeşitli arama motorları üzerinden yönlendirmeler sonucu çıkan ’Üzgünüz bu sayfaya ulaşılamıyor’ hatasını geçerek kişinin fotoğrafına ulaşabilmesi. İlgili sayfaya girdikten sonra sağ üst köşede çıkan F ikonuna tıkladıktan sonra ’Fotoğrafı Aç’ diyerek kişinin güncel profil fotoğrafına ulaşabiliyorsunuz.

 

Facebook Engelleyen Fotoğrafını Görme

Uygulama aynı zamanda Facebook üzerinde bir kişi sizi engellediğinde karşılaştığınız ’Üzgünüz bu sayfaya ulaşılamıyor.’ hatasını da geçerek kişinin profil resmine ulaşabiliyor. Bu durumda profilin sahibi kişinin sizi engellediğini de keşfedebiliyorsunuz.

Yeni Nesil YouTube Daha Hızlı

Son yıllarda HTML5 ile Flash’ı bir arada kullanan ve kullanıcılara seçim şansı tanıyan YouTube, bugünden itibaren tamamen HTML5’e geçiş yaptı.

Yeni Nesil YouTube

 

YouTube’un yaptığı açıklamaya göre sitenin bu zamana kadar tamamen HTML5’e geçiş yapmamasının birçok nedeni bulunuyordu. Bunlardan en önemlisi ise  kullanıcıların farklı internet hızlarında rahatça video izlemesini sağlayan ABR (Adaptive Bitrate) teknolojisinin HTML5’te yer almamasıydı. Ancak bu desteğin gelmesiyle birlikte YouTube da söz konusu duyuruyu gerçekleştirdi.

 

DAHA HIZLI VİDEOLAR

HTML5’le birlikte daha az bant genişliği kullanılarak daha hızlı bir şekilde video izlemek mümkün hale gelecek.

 

AKILLI TELEFONLARDA VİDEO İZLEME

YouTube bu geçişle birlikte artık flash desteği sunmayan akıllı telefonlarda da videolarını görüntüleme imkanı sunacak.

Google Gravity ile Eğlenceli Zaman

Google aramasına ” google gravity ” yazıp, kendimi şanslı hissediyorum dediğinizde. Tüm google ekranındaki nesneler alta doğru düşüyor. Düşen nesnelerin içine yine aramak istediklerinizi yazıp aratabilmek oldukça eğlenceli olmuş, nesnelerin yerlerini mouse ile değiştirebiliyorsunuz.

Peki bunu eğlenceli nasıl kılarız 🙂 muzurluk burda olsa gerek.

Arkadaşınızın bilgisayarında sıkça kulladığı browser’ı açıp ayarlar kısmında küçük bir değişiklik yapalım.

google gravity

 

Belirli bir sayfada başlasın. Bu sayfanın adresine : http://mrdoob.com/projects/chromeexperiments/google-gravity/   yazın. Ardından açtığı her tab bu adres olacağından eğlence başlasın.

google gravity 2