iOS ve Android Farkları

Bu yazımızda sizlere iOS mu yoksa Android mi sizin için daha uygun, farkları neler avantajları ve dezavajları hakkında bilgi vereceğiz.

 

ios vs android

 

Telefon ve tabletler bi yana hesap makinesinde dahi bi işletim sistemi vardır. Tabi hesap makinesine geliştirilen işletim sistemi ile telefona geliştirilen işletim sistemi arasında büyük fark var ama mantık hep aynı.

 

iOS 8.4

 

Öncelikle ios’tan bahsedecek olursak ios android gibi açık bir sistem kullanmıyor yani programları içeriği her ne olursa olsun kendi yapıyor, Android ise herhangi biri dışardan program üretip androide koyabiliyor bu bir nevi casusluk, telefonları başkası tarafından izlenmede olabilir. Ama iOS’un bu dışa kapalılığı hep iyi yönden bakmamak lazım mesela dışardan mp3 veya iOS olmayan başka bir telefondan fotoğraf paylaşımı bile yapılamıyor. Bu büyük bir sorun olacağı için iTunes adlı uygulamayı geliştirip müzik yüklemenizi sağlayabiliyor ve bilgisayarınıza Apple’ın gerekli programlarını yükleyip fotoğraflarınızı paylaşabilirsiniz fakat bu sizi bayağı uğraştıracağına eminim.

 

Android Hakkında Merak Edilen

 

Telefon veya tabletlerde aynı özelliklere sahip ios ve Android’i performans ve donma açısından test etsek android bazen donmalar olabilir. Bunun nedeni iOS menü arayüzü kullandığı ve android’in ise arkada çalışan programların her an sizi yavaşlatabilmesidir.

Genel olarak olay bundan ibaret ios dışa kapalılık üzerine Android ise dışa kapalı değildir tercih tamamen size kalmış.

Etiketlenmiş , , .Yer işareti koy permalink.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir