Web Sitesi Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Web Sitesi Yaparken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir ?

Host/Hosting: Web sitenizin dosyalarını barındıran alan.
Domain: Bu alanın ismi. Yani sitenizin ismi.
FTP: Bu dosya işlemlerinizi gerçekleştirmeniz için gerekli araç. Filezilla biçilmiş kaftandır.
Admin: Bu web sitenin yöneticisidir. Web siteyi yöneten kişilerin o sitedeki ismi Admin’dir.
Blog: Web günlüğü diyebiliriz. Paylaşım sağlar. Bunun biçilmiş kaftanı WordPress’tir.

web site tasarım

Öncelikle WordPress nedir, onu kısaca bir açıklayalım:
Wordpress bir blog yazılımıdır. Kategori açarsınız, sayfa eklersiniz, sonra da istediğiniz zaman açar yazı eklersiniz. Yani diyebiliriz ki, yeni başlayanlar ilk adımınız: WordPress.

Web Tasarımına wordpress vb. sitelerle blogunuzu oluşturarak başlamanız sizin ufkunuzu açacaktır. Bilindiği üzere WordPress’in kendi temaları mevcut temalar beğennmediğinzde “Keşke Butonlar Şöyle Olsaydı, Keşke……..” blog unuzu oluşturduktan sonra tasarım hususunda “keşke” demeye başladığınızda artık web tasarımcı olmaya aday olmuşsunuz demektir.

 

web tasarım

Şimdi sıra geldi tasarıma. Eğer kafanızda bir fikir varsa bundan sonrası sizi ilgilendirir. Eğer yoksa olana kadar WordPress’te blog yazın, ya da script kurun, site işletin. Yeni bir fikriniz varsa bunu PHP, ASP vs. kullanarak yazacaksınız. Fakat öncesinde HTML öğrenelim. Çünkü kod nedir onu bilmiyoruz henüz. Şimdi Dreamweaver ve Photoshop kurma zamanıdır. Evet, Photoshop. Photoshop sadece Facebook’a koyacağınız fotoları düzenlemez. Webmasterların göz bebeğidir. Dreamweaver’a gelince kod bilmeden HTML sayfalar oluşturabilirsiniz. Ancak bu kişisel ve kurumsal sitelerden öteye gitmez. Çevreniz genişse kurumsal veya kişisel web site yaparak para kazanabilirsiniz.

Burada önemli olan hayal gücü. Hayal gücünüz ne kadar iyi ise, o kadar iyi malzeme çıkar ortaya. İster önce Photoshop’tan hazırlarsınız, dilimlere ayırarak Dreamweaver’a entegre edersiniz, ister satın alır template editlersiniz. Karar sizin.

Fakat herkesin kendine has bir tasarım stili vardır sizinkiyle bir başkasının tasarım tarzı veya kod tarzı uyuşmayabilir bu ad sizin işinizi zorlaştırır. Bunun için “en iyi tasarım özgün tasarımdır”.