Google Cezaları Sandbox ve Bomb Nedir ? Nasıl Çıkılır ?

 SandBox Cezası :

Yeni sitelere uygulanan bir filtreleme sistemidir. Bu siteler arama sonuçlarında görünmemeye başlar. Yeni sitelere içerik girerken oldukça dikkatli olun, mümkün olduğunca özgün içerik girerek sitenizi kuvvetlendirin.

Bomb Cezası :

Bomb cezası sitenizin üst sıralarda yer aldığı bazı kelimelerde gerilemesidir. Bu ceza Sandbox kadar korkunç değildir. Bomb cezası almanızın nedeni gerilediğiniz kelimelerden çok fazla link almanızdan kaynaklanır. Çözüm ise bunları azaltmak ve bir kelimede yükselmek için o kelime ile link almaya abanmamaktan geçer.

 

google sandbox cezası

Google internet arama trafiğinin ortalama %80 oluşturmaktadır.Bu oran ülkemizde bununda üzerindedir.
internette seo -optimizasyon konularında çokça bilgi kirliliği var.Bu bilgilerin bazıları birbiriyle çelişiyor.Bunları yapmadan önce kesinlikle Google arama yönergelerini okumanızı tavsiye ederim.
Bilinçsizce yapılan seo teknikleri sitenizin aramalardan düşmesine hatta google aramalarından kaldırılmasına bile neden olabilir.

Ceza Aldığımı Nasıl Anlarım ?

 

Google’ ın listelediği internet sitelerinde, yeni olan veya eski olupta hatalarını tespit ettiği sitelere uyguladığı ceza yöntemleri vardır.  Peki Google’ ın sitenizi cezalandırdığını nasıl anlarsınız ? Bunun en basit anlama yöntemi aramalarda sıralamasını bildiğiniz bir kelimeyi aratmaktır. Çok alt sayfalarda çıktığını görüyorsanız Bomb veya bir üst cezası olan Sandbox yemişsiniz demektir. site:www.example.com olarak arattığınızda siteniz duruyorsa banlanmamış demektir.

 

google bomb cezası

Ceza Nedenleri

 

 

Cross-Linking

 

http://www.example.com, deneme.example.com gibi subdomainler yaparak veya aynı IP sınıfındaki sitelerden birbirine bağlantılar vermiş olabilirsiniz.

 

 

Doorway Pages

 

Aramalarda üst sıralara çıkmasını istediğiniz kelimeleri sayfanızda gereksiz yerlere yerleştirmeniz, çok küçük yazılar ile yada arka fon rengi ile oynayarak  sayfaya koymanız ceza almanıza neden olabilir.

 

 

PageRank Satın Almak

 

Parayla backlink satın almanız Google tarafından farkedilirse PageRank (pr) teknolojisini suistimal etmeye girer ve sitenizin ceza almasına neden olabilir. Sitenizin pr değeri düşebilir veya sıfırlanabilir.

 

 

SEO Programları

 

SEO hizmeti için sunulan programları aşırı şekilde kullanmakta ceza almanıza neden olabilir, Google bir site için sürekli olarak sorgu gönderildiğini anladığı zaman sıralama için özellikle yapıldığını sanarak ceza verebilir.

 

google-cezaları

 

Cezadan Nasıl kurtulurum ?

 

İlk önce Google’ a hatanızdan ders aldığınızı göstermeniz gerekiyor, öncelikle ceza aldığınızı düşündüğünüz hataları yerleri siteden kaldırın. Kopyaladığınız içerikler varsa silin ve gerekiyorsa yeniden yazın. Backlink oluşturmak için yaptığınız bağlantıları veya siteleriniz arasında bulunan bağlantıları silin. Herşeyi doğru yaptıysanız 1 ila 6 ay arasında siteniz tekrar görüntülenmeye başlayacaktır.

 

 

Ceza Almamak için Neler Yapılmalıdır ?

 

Sitenizi arama motorlarını değil kullanıcıları düşünerek yapın, tabi ki arama motorları içinde bir şeyler yapacaksınız ama bunu içerikle değil altyapı ile sağlayın.

Özgün içerik yayınlayın, mümkün olduğunca çalıntı içerikten uzak durun.

Aynı sunucuda duran (ve C Class IP’ lerdeki) sitelerden birbirine bağlantı vermeyin.

Sitenizin bağlantılarını sizinle ilgili olmayan yerlere ve illegal içerik barındıran adreslere girmeyin.

SEO programlarındaki kelime yoğunluğu analizi gibi uygulamaları mümkün olduğu kadar kendi makinanızda deneyin, sıralamadaki yerinizi öğrenmek için az sayıda kelimeyi  haftada bir sorgulamayı tercih edin.