MR Nedir ? Emar Nedir ? Ne İşe Yarar ? MR Zararları Nelerdir ?

Manyetik Rezonans Görüntüleme Nedir ?

MR görüntülemenin, canlı organizma üzerinde şu ana kadar kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktur. Buna gebeler de dahildir; ama yine de organ gelişiminin gerçekleştiği ilk üç ayda MR çekimi önerilmez.

 

Kısa adı MR veya MRG olarak adlandırılır ve okunuşu EMAR’dır. Açılımı ise manyetik rezonans görüntülemedir.Günümüzde kullanılan görüntüleme teknolojileri arasında en zararsız olanıdır.Diğer görüntüleme teknolojilerinde olduğu gibi alerjiye yol açmaması için ilaç verilme zorunluluğu yoktur.Tercih edilmesindeki en büyük neden bunun yanında MRG sonrasında herhangi bir acı vermemesidir.

 

MR vücudun herhangi bir bölgesini kitlesel olarak görüntüleyen bir teknolojidir.MR cihazında X ışınları kullanılmaz.Dev bir mıknatıstan oluştuğu için elektromanyetik ve radyo dalgaları sayesinde görüntüleme yapar.MR kullanılırken dev mıknatısların bulunduğu tünele masa yardımıyla hasta ilerletilir.Burada görüntü alınır.Bu işlem sırasında hasta mutlaka haraketsiz olmalıdır.Aksi takdirde   net bir şekilde görüntü elde edilemez.

 

mr nedir

 

MR Nasıl Görüntü Alır ?

Hasta çok güçlü elektromanyetik içeren silindir içerisine yollanır.Hasta buradayken vücudundaki hidrojen atomlarının enerji salması için radyo dalgaları gönderilir ve görüntüleme işlemi gerçekleştirilir.Mıknatıs etkisi ile hareket eden binlerce atoma ait bilgi bilgisayar ekranına gönderilir ve oldukça da kaliteli görüntü elde edilmiş olur.

 
mr nasıl görüntü alır

 

Hastaların hareketsiz kalması gerektiğinden dolayı bazı hastalara yada çocuklara genel anestezi(uyutma) işlemi uygulanabilir.Daha ayrıntılı görüntü elde etmek için “Kontrast Madde” denen sıvı damar yoluyla hastaya verilebilir.

 

MR Hangi Hastalara Uygulanamaz ?

Çok yüksek güçte elektromanyetik etki bulunmasından dolayı METAL PROTEZ,KALP PİLİ,METAL KALP KAPAKÇIĞI,BEYİN SİNİRLERİNDE KLİPS OLANLARA ve İÇ KULAK PROTEZİ OLANLARA bu işlem uygulanmaz.

 

MR görüntülemenin, canlı organizmaya kanıtlanmış bazı zararlar vardır.

  • Gebelerde ilk üç ayda organ gelişiminin olduğu haftalarda MR çekilmesi önerilmez.
  • Metalla etkileşimlilerin, vücudunda mıknatıslıların ve vücudunda metal protez olanlar,
  • Kalp pili olanlar
  • Göz içinde yabancı cisim bulunanlar
  • Ateşli silah yaralanması geçirmiş olanlar
  • Vücutlarında herhangi bir metal cisim olanların (çoğu uyumsuz metaldir), MR’a girmeleri sakıncalıdır .

Bunlarda hayati tehlike vardır. Eğer vücudunuzda metal varsa ve MR çektirirseniz ; hayatınız tehlikeye girer , ölüm tehlikesi mevcuttur.

 

Tıpta Kullanılan Görüntüleme Teknikleri PDF İndir