Neden Soluk Alıp Veriyoruz ?

Bir insanın yaşayıp yaşamadığını anlama yöntemlerinden birisi, soluk alıp vermesinin kontrol edilmesidir. Soluk alıp veren birinin canlı olduğu anlaşılır.

Neden Soluk Alıp Veriyoruz

 

Soluk alma sırasında akciğerlere  gönderilen hava insanların hayatlarını devam ettirebilmesi için çok önemlidir. İnsanlar diğer canlılarda olduğu gibi tüm yaşamsal faaliyetler için enerjiye ihtiyaç duyar.

Kalbimiz çalışması, yediğimiz besinlerin sindirim organlarında ilerlemesi, hareket etmemiz, zihinsel faaliyetlerimiz ve soluk alıp vermesi için enerji gereklidir. İnsan vücudunda üretilen enerjinin kaynağı, yenilen besinlerdir. Besinlerdeki enerjinin ortaya çıkarılabilmesi için oksijen gereklidir.

Soluk alma sırasında havadaki oksijen kana gecer. Oksijen, kanla vücudun her yerine dağıtılır. Benzer şekilde besinler de kanla vücuda dağıtılır. Vücudun her kısmında besin ve oksijen kullanılarak enerji üretilir. Enerji üretme işlemi sonucunda karbondioksit gazı açığa çıkar. Karbondioksit gazı yine kan yoluyla akciğerlere getirilir. Akciğerlerde havaya karışan karbondioksit, soluk verme ile dışarı atılır.

Neden Soluk Alıp Veriyoruz

 

Soluk Alırken:

  • Kaburga ve diyafram kasları kasılır. Diyafram düzleşir ve kaburga kemikleri dışarı doğru çekilir.
  • Göğüs kafesi genişler. Akciğerlere hava dolar.
  • Alınan havadaki oksijen kana, kandaki karbondioksit akciğerlere geçer.

 

Soluk Verirken:

  • Kaburga kasları ve diyafram gevşer. Göğüs boşluğu küçülür.
  • Daralan göğüs kafesi akciğerleri sıkıştırır.
  • Akciğerdeki kirli hava dışarı atılır.