Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Tianhe-2 Seçildi

 

Çin’in harika bilgisayarı Tianhe-2 geleneği bozmayıp tekrar dünyanın en hızlı bilgisayarı seçildi. Tianhe-2 dünyanın en hızlı bilgisayarı ünvanını 3. defa almayı başardı.

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Tianhe-2 Seçildi.

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Tianhe-2

Senede 2 defa düzenlenen dünyanın en hızlı bilgisayarı listesinde toplam 500 adet bilgisayar bulunmaktaydı Tianhe-2 bekleneni yaparak listede ilk sıradaki yerin, korumayı başardı. Saniyede bir katrilyon işlemci gücüne sahip olarak tanımlanan petaflop, dünyanın en hızlı bilgisayarının ulaşabildiği hız birimi olarak ifade ediliyor. Atmosferik, Fen, Malzeme gibi bir çok birimde kullanılan Tianhe-2′nin, işlem yapan mikro devrelerinin dışında bağlantı ve işletim sistemi, ön uç işlemciler ile yazılımı dahil birçok parçası Çin tarafından geliştiriliyor.

Almanya ve ABD’de bilgisayar uzmanları tarafından hazırlanan top500 haziran ve kasım aylarında olmak üzere senede 2 defa yapılmaktadır.

Almanya, Leipzig’te düzenlenen süperbilgisayar konferansında Çin’in Tianhe-2’si, üst üste üçüncü kez dünyanın en hızlı süperbilgisayarı seçildi.

Saniyede 33.9 petaflop’luk performansa ulaşabilen Tianhe-2’yi geçebilecek bir süperbilgisayar, henüz ortaya çıkmadı. Tianhe-2, Intel Xeon işlemcilerinin 3,12 milyon çekirdeği sayesinde yaklaşık 34 katrilyon işlem yapabiliyor.

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Tianhe-2

İlk 500’e giren tüm süperbilgisayarların toplam gücü ise 250’den 274 petaflop/sn’ye yükselmiş bulunuyor. Bununla birlikte Top500’ün resmi bildirisine göre hız artışında “geçmiş trende kıyasla önemli bir yavaşlama” yaşanıyor. Süperbilgisayarların hızlandığı tek bölge ise, ilk 500’deki 76 süperbilgisayarı temsil eden Çin. Ülke bugün Kasım 2013’tekine göre 13 ek süperbilgisayara sahip.

ABD, 233 süperbilgisayarla listeye hükmeden ülkeler arasında olsa da, 6 ay öncesine göre listede 22 süperbilgisayarı eksik.