Bir Web Sitesine Bağlantımın Güvenli Olduğunu Nasıl Anlarım ?

Bu siteyle aranızdaki bağlantı şifrelenmemiş , bu site kimlik bilgisi saglamıyor gibi durumlar firefox’ta gözlemlediğimiz durumlar. Peki bunların anlamları nelerdir. Aslında aşırı önem arz eden bir durum mu ? Yoksa pekte önemi olmayan sadece uyarı mayetinde bir durum mu ?Site Kimliği Düğmesi, ziyaret ettiğiniz siteler hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlayan bir Firefox güvenlik özelliğidir. Web sitesinin şifrelenmiş olup olmadığını, doğrulanmış olup olmadığını, sitenin sahibini ve sertifikayı kimin doğruladığını çabucak öğrenebilirsiniz. Bu, kişisel bilgilerinizi ele geçirmeye çalışan zararlı sitelerden korunmanıza yardımcı olur.Site Kimliği Düğmesi konum çubuğunda, web adresinin solunda yer alır.
Site Kimliği DüğmesiBir siteyi görüntülerken Site Kimliği Düğmesi şu beş simgeden birine benzer: gri dünya, gri uyarı üçgeni, turuncu uyarı üçgeni, gri asma kilit veya yeşil asma kilit. Bu simgelere tıklamanız durumunda site ile ilgili kimilik ve güvenlik bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 

kimlik uyarıları

 

 

Daha fazla bilgi düğmesine tıklamanız durumunda açılan panelde sitenin sertifika bilgileri, çerezler ve kayıtlı parola geçmişi gibi gizlilik ve güvenlik ayarları görünecektir.
İçindekiler

 • Gri dünya
 • Gri uyarı üçgeni
 • Turuncu uyarı üçgeni
 • Gri asma kilit
 • Yeşil asma kilit

 

Gri dünya

Gri dünya şunları ifade eder:

 • Web sitesi kimlik bilgisi sağlamıyor.
 • Firefox ve web sitesi arasındaki bağlantı şifrelenmemiş veya yalnızca kısmen şifrelenmiş ve dışarıdan dinlemelere karşı güvenli kabul edilmemelidir.

 

Web sitesi kimlik bilgisi sağlamıyor

 

Çoğu web sitesinde gri dünya simgesini göreceksinizçünkü çoğu sitede hassas bilgilerin aktarılması gerekmez, bu nedenle bu sitelerin doğrulanmış kimlik ve şifrelenmiş bağlantı kullanması gerekmez. Bunun nedeni de bu sitelerin çok fazla hassas bilgiyi iletmemelerinden dolayıkimlik doğrulama ve bilgi şifrelemeye ihtiyaç duymamalarıdır. Bu simge HTTP (şifrelenmemiş) veya HTTPS (kısmen şifrelenmiş) üzerinden sunulan siteler için geçerlidir.
Not: Herhangi bir hassas bilgi (banka bilgileri, kredi kartı bilgileri, T.C. kimlik no gibi) gönderiyorsanız Site Kimliği Düğmesi gri dünya olmamalıdır.

Gri uyarı üçgeni

Gri uyarı üçgeni şunları ifade eder:

 • Web sitesi kimlik bilgisi sağlamıyor.
 • Şifrelenmemiş öğeler (örneğin resimler) içerdiği için web sitesi ile aranızdaki bağlantı tamamen güvenli değil.

 

Web sitesi kimlik bilgisi sağlamıyor

Turuncu uyarı üçgeni

Turuncu uyarı üçgeni şunları ifade eder:

 • Web sitesi kimlik bilgisi sağlamıyor.
 • Firefox ve web sitesi arasındaki bağlantı şifrelenmemiş veya yalnızca kısmen şifrelenmiş ve dışarıdan dinlemelere karşı güvenli kabul edilmemelidir.

 

bu siteyle aranızdaki bağlantı şifrelenmemiş

 

Bu simge, risklere rağmen, HTTPS üzerinden sunulan karma aktif içeriklere daha önce izin verdiğiniz anlamına gelir.

Sayfayı yenilerseniz tehditleri azaltmak için bazı HTTP istekleri yeniden engellenecek, simge de önceki durumuna (karma pasif içerik için gri dünya veya aksi durumlarda gri asma kilit) dönecek ve karma içerik kalkanı simgesi görünecektir. Daha fazla bilgi için Güvenli olmayan içerikler güvenligimi nasil etkiler? makalesine bakın.
Not: Herhangi bir hassas bilgi (banka bilgileri, kredi kartı bilgileri, T.C. kimlik no gibi) gönderiyorsanız Site Kimliği Düğmesi gri dünya olmamalıdır.

Gri asma kilit

Gri asma kilit şunları ifade eder:

 • Web sitesinin kimliği doğrulanmıştır.
 • Dinlemelerin önüne geçmek için Firefox ile web sitesi arasındaki bağlantı şifrelenmiştir.

 

Firefox ile web sitesi arasındaki bağlantı şifrelenmiştir

 

Alan adının doğrulanmış olması, o siteyi yöneten kişilerin o alan adının sahibi olduklarını ve sahte bir site olmadığını kanıtlayan bir sertifika satın aldıkları anlamına gelir. Örneğin Facebook bu tarz bir sertifikaya ve şifrelenmiş bağlantıya sahiptir, bu nedenle Site Kimliği Düğmesi’nde gri asma kilit görünür. Asma kilide tıkladığınızda size gerçekten facebook.com’a bağlandığınızı ve VeriSign Inc. tarafından sağlanmış bir sertifikaya sahip olduğunu gösterecektir. Bu aynı zamandan bağlantının şifrelendiğinin ve hiç kimsenin bağlantınızı dinleyerek Facebook hesap bilgilerinizi bu şekilde çalamayacağının garantisidir.

Ancak unutmayın ki alan adının kime ait olduğu doğrulanmamıştır. facebook.com’un sahibinin Facebook şirketi olduğu garanti değildir. Garanti olan tek şey, alan adının geçerli olduğu ve bağlantının şifrelenmiş olduğudur.

 

 

Yeşil asma kilit

Yeşil asma kilit şunları ifade eder:

 • Web sitesinin adresi bir Extended Validation (EV) sertifikasıyla doğrulanmıştır.
 • Dinlemelerin önüne geçmek için Firefox ile web sitesi arasındaki bağlantı şifrelenmiştir.

 

Extended Validation (EV) sertifikasıyla doğrulanmıştır

 

Yeşil asma kilit ve yanındaki yeşil şirket/kurum adı, web sitesinin Extended Validation (EV) sertifikası kullandığını gösterir. EV sertifikası, diğer sertifika türlerine kıyasla çok daha sıkı bir kimlik doğrulama süreci sonunda verilen, özel bir sertifika türüdür. Gri asma kilit de web sitesinin güvenli bağlantı kullandığını gösterir ama yeşil asma kilit, hem bağlantının güvenli olduğunu hem de alan adı sahiplerinin tahmin ettiğiniz kişiler olduğunu gösterir.

Örneğin EV sertifikası ile Site Kimliği Düğmesi, paypal.com‘un sahibinin Paypal Inc. şirketine ait olduğunu onaylar. Paypal sitesinde yalnızca asma kilit yeşile dönüşmez, düğmede site sahibinin adı da görünür.