Windows 8 Fabrika Ayarlarına Döndürme

Win 8 Format Atmak

Sonun da Windows 8 ile birlikte bilgisayarlar da tıpkı telefonlar gibi fabrika ayarlarına döndürme gibi bir özelliğe sahip oldular. Bu özellik sayesinde bilgisayarımızdaki dosyalar (Resim,Video,Program vs.) etkilenmeden bilgisayarımızı sıfırlayabiliyoruz.

windows 8 fabrika ayarları

Windows 8 de fabrika ayarına nasıl dönülür ?

Bu işlem için bir windows 8 cd sine ihtiyacımız var.Cd yi bilgisayarımıza taktıktan sonra Ayarlar > Bilgisayar Ayarlarını Değiştir > Genel yolunu izleyeceğiz. Burada dosyalar etkilenmeden bilgisayarı sıfırla bağlantısını kullanacağız.

Ardından sistem kendini yenilemeye başlayacak. Bu süre  bilgisayarınıza bağlı olarak 30-60Dk arasında bir süreye karşılık gelebilir.

Microsoft, bizlere 3 farklı sıfırlama seçeneği sunuyor. Sıfırlamayla ilgili ayarlara gelmek için izleyeceğiniz yol; Ekranın sağ tarafından içeri doğru çekitğimizde açılan kısımdan “Ayarlar” kısmına giriyoruz. Ayarlar kısmının en altındaki “Bilgisayar ayarlarını değiştir” kısmına tıkladıktan sonra açılan menüden “Genel” sekmesini açıyoruz.

Genel kısmının altında ise sıfırlama seçenekleri karşımızda. Eğer bilgisayarın içerisine kurulan işletim sisteminden bağımsız dosyalar sizin için önemliyse (Müzik, resim, video, vb) “Dosyalarınız etkilemeden bilgisayarınızı yenileyin” ibaresi altındaki başlayın butonuna basın.

windows 8 fabrika ayarlarıma döndürme

 

Diğer bir sıfırlama seçeneği ise “Her şey kaldırın ve Windows’u yeniden yükleyin” ise diskinizde yer sistem hariç tüm dosyaları silerek, Windows’u sıfırlar ve cihazı fabrika ayarlarına geri döndürür. Bundan sonra cihaz içindeyedeklenmemiş duran içeriklerin silineceğini unutmayın.

 

Microsoft’un ayarlara eklediği son seçenek ise “Gelişmiş Başlangıç”.Böylece harici bir USB, DVD okuyucu gibi medyadan cihazı açıp, tamamen formatlayıp başka bir sistem kurabilirsiniz. Tabi bu çok tavsiye edilen bir seçenek değil. Daha çok gelişmiş başlangıcı sistem hatalarını gidermek için kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Windows 8 bunun gibi daha pek çok yenilik ve iyileştirmeler ile geldi.