Windows Ses Kayıt Sırasında Cızırtı ve Hışırtı Sorunu Çözümü

Windows 7 ve windows 8 kullanıcıları ses kayıt esnasında cızırtı sesinden rahatsız oluyordur. Bu sorunun çözümüyle ilgili yapmanız gerekenler oldukça basit birkaç işlemdir. Arka planda oluşan ses parazitlerini nasıl yok edebileceğiniz hakkında kısaca :

 

windows 8 ses kayit sorunu

 

Bildiğiniz üzere windows 7 ile birlikte işletim sistemimizde ses kartı,ekran kartı gibi driver lar hazır kurulu halde geliyor. Bu driverların hazır olarak gelmesi kimi zaman iyi birşey olmuyor. Örneğin ses kayıtta yaşadığımız sorunun büyük bir sebebi de budur. Realtek ve microsoft ‘un  yaşadığı telif hakkı nedeniyle böyle bir problem doğmuştur.

 

Elbette bu problemi realtek resmi sitesinden ilgili driverı indirerek kolayca aşmamız mümkün. Bunun için ilk olarak http://www.realtek.com.tw/downloads/ sayfasından High Definition Audio Codecs (Software) bağlantısına tıklıyoruz. Sonra I accept to the above. tik koyup şartları kabul edip Next butonuna tıklıyoruz. Açılan sayfa da sisteminizle uyumlu(Windows 7-8 , 32 veya 64 bit) driverı indirip kuruyoruz. İndirmek için en sağda yer alan US3 – US2 – US 1 vs. serverlarından birine tıklayarak driverı indirebilirsiniz.

windows 8 ses çıkmıyor

 

Kurulumu yaptıktan sonra bilgisayarımızın sağ alt ,saatin olduğu köşede yer alan ses ikonuna sağ tıklayıp kayıt aygıtları bağlantısına tıklıyoruz.Açılan ekran da  Mikrofon bağlantısına çift tıklayoruz. Üst tablardan Geliştirmeler tabına tıklıyoruz. Buradaki Gürültü Tutma , Akustik Eko İptali, Tek Sesli Mikrofon efektlerine tik koyuyoruz. Anlık mod da yer alan tiki de kaldırabilirsiniz.

 

Yapmamız gereken 2. bir ayarlama ise üst tablar da yer alan Düzeyler tabındaki Mikrofon ses seviyesini 70 ‘lere indirip Mikrofon Bası ise 0 ‘a çekmek olacaktır.