Sony’den İlk 8K Televizyon Duyuruldu

Japon teknoloji devi olan Sony şimdi de 8K televizyonla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. HD, Full HD ve 4K derken şimdi de 8K televizyon gelmesi bu sektörde ilerlemenin çok hızlı olduğunu bir kez daha ortaya çıkardı.

Çıkış tarihi olarak 2020 gibi söylentiler ortalıkta dolaşıyor. Aslında 2020’de satışa çıkarılmasının bir sebebi ise o yıl olimpiyat oyunlarının Tokyo  şehrinde yapılacak olması ve seyircilere 8K görüntü kalitesin de izlemeyi hedeflediği konuşulan bir diğer konular arasında. Bize kalırsa bedavadan da tüm dünya çapından reklamını da yapacak olması.

Panasonic’de 8K çalışmalarını sürdürmesi onun Sony’den önce acaba çıkarabilir mi sorularını sordurmuyor değil fakat Panasonic de benzer stratejiyi uygulayacağını zannediyoruz. Hatta kendi aralarında gizli bir anlaşma bile yapılmış olabilir çünkü 8K TV formatı için gerçekten devrim denebilecek bir kalitede. Ekrandan en ufak bir tozu bile ayırt etmede zorlanmayacağımız bir teknoloji.

 

Sony'den İlk 8K Televizyon Duyuruldu

 

Son olarak özetlemek gerekirse 2020 televizyon çağının en büyük sıçramasından birisini yaşayabilir. Ama şuan bile 4K yayın bulmak ne kadar zor hatta imkansız gibi bir şey. Bize kalsa önce alt yapıyı filmleri kaliteli çekmeyi başarabilinmeli daha sonra onu TV ye uyarlanabilinmeli. Çünkü TV şuan 4K ise ona 720p çözünürlükte bir format attğımızda bile görüntü pek iyi olmayacaktır. Dörtte bir oranında görüntüde bozulmalar bile olacaktır. Bu yüzden ilk önce alt yapı halledilmeli daha sonra üst kısımlarla uğraşılmalı.

Etiketlenmiş , .Yer işareti koy permalink.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir