Sürücüsüz Taksi Devri Başlıyor

Günümüzde sürücüsüz taksi söylentileri çok fazla yayılmıştı ki Singapur‘da ilk sürücüsüz taksi sokağa çıktı ve görevini yapıyor bile.

Son yıllarda telefonların akıllanması ve araçlara yapay zeka üretilmesi konusunda çok fazla yol kat eden firmalar bu sefer karşımıza sürücüsüz araç ile çıktı. Singapur’da yavaş yavaş yaygınlaşan bu sistem 2018 yılına kadar tamamen sürücüsüz araçlardan oluşacağı düşünülüyor.

Şuan sadece Singapur’da başlayan sürücüsüz arabalar talep görmesi ve daha da ilerlemesi halinde tüm dünyada yayılması bekleniyor. İçinde GPS sistem sayesinde yön bulmak ve sizi gideceğiniz yere bırakmak konusunda üstlerine de yok diyebiliriz. Ama tabiki de zamanla bir sorun çıkmaz sağlam bir şekilde devam ederlerse tüm dünyada yaygınlaşması daha da az bir zaman alması muhtemel.

 

sürücüsüz taksi inceleme

İçinde yolcu taşıma kapasitesi olarak altı kişilik yer bulunan aracın adı da nuTonomy adını almış durumda. Aracın nasıl çağırıldığına gelecek olursak  Uber üzerinden çağrılan araç uygunsa hemen sizin yanınıza gelebiliyor ve siz bindikten sonra kapıyı kapatmanız halinde gideceğiniz yere sizi bırakabiliyor. Kulağa bir değişik gelse de Singapur şehrinde bu olay artık sıradan bir hal almaya başlamış bile.

Araçların üretim aşamasında ve piyasaya sürülmesinde Renault Zoe ve Mitsubishi i-MiEV önemli bir rol oynuyor ve sahipliğini üstlenmeyi de başarıyorlar. Bize de iyi yolculuklar demek düşüyor.

Etiketlenmiş , , .Yer işareti koy permalink.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir