NVIDIA GeForce GTX 1080 İncelemesi

NVIDIA GeForce GTX 1080 İncelemesi

NVIDIA GeForce GTX 1080 İncelemesi

Şuan için Nvidia’nın en yüksek modeli olan GTX 1080 modelini ele alacağız. İlk olarak baktığımız da görünüşü bile bizi etkiliyor adete geleceğe yönelik Pascal mimarisi ile üretilmiş olması da cabası. En önemli konuların biri olan soğutma konusuna Nvidia bu sefer de önem vermiş gibi görülüyor. Metal gövdesi ve ızgaraları sayesinde ısınma gibi bir sorun kalmayacaktır. Zaten böyle yüksek bir ekran kartı için onu zorlamak pekte kolay olmayacaktır diyebilirim.

Giriş ve çıkış noktalarından bahsedecek olursak 1 adet HDMI, 1 adet  DVI ve 3 adet DisplayPort 2.1 olduğunu görüyoruz.

Performansından devam edecek olursak 8 GB GDDR5X belleğe ve 1507 MHz hızına sahip olan GTX 1080 yüklenme hızında ise 1733 MHz hızına kadar çıkabiliyor. Tabi ki üste de belirttiğim gibi bu denli sağlam bir ekran kartına yüklenmek gerçekten zor olacaktır o yüzden 1733 MHz hızına çıkmak pekte mümkün olmayacaktır.

NVIDIA GeForce GTX 1080 İncelemesi.

 

1080p ve 2K çözünürlüğe sahip oyunları hiç zorlanmadan en yüksek sevide açabiliyor ve 4k oyunlarda yine en yüksek seviyede 30 – 40 FPS değerinde açabiliyor. Şunada söylemek gerekirse 4k oyunları yüksek performansta açması ne denli güçlü bir ekran kartı olduğunu sizlere zaten gösteriyordur. Gönül rahatlığı ile alabilirsiniz diyorum.

Son olarak özetlemek gerekirse 1080p ve 2K için olağan üstü bir performansa sahip. Bir önceki modeli olan Titan’dan daha başarılı ve daha ucuz olması cezbedici açıkcası. Önemli bir konuda güç tüketiminin gerçekten performansına göre az olması. Ama eksi diyebileceğimiz konuya gelecek olursak 4k çözünürlükte 60 FPS’de en yüksek seviyede oynamak pek olası değil.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top