Güvenli Olmayan İçerikler Güvenligimi Nasil Etkiler ?

Güvenli olmayan içerikler güvenligimi nasil etkiler

Güvenli Olmayan İçerikler Güvenligimi Nasil Etkiler ?

Eğer adres satırında kalkan simgesini görürseniz, Firefox ziyaret ettiğiniz sayfadaki güvenli olmayan içeriği engellemiş demektir. Bunun ne anlama geldiğini ve hangi seçeneklere sahip olduğunuzu açıklayacağız.

 

güvenli olmayan içeriği engelleme

Karışık içerik nedir?

 

HTTP üzerinden sunulan bir sayfasını ziyaret ettiğinizde, bağlantı dinlemelerini ve açık olan man-in-the-middle saldırıları. Geri ve ileri hassas bilgileri geçen içermeyen ve güvenli olması gerekmez çünkü çoğu web siteleri HTTP üzerinden sunulmaktadır. Eğer ziyaret ettiğinizde bir sayfa tamamen HTTPS üzerinden (servis gri asma kilit veya yeşil asma adres çubuğuna), bankanız gibi, bağlantı doğrulanmış ve şifrelenmiş ve dolayısıyla gizlice ve man-in-the-middle saldırılarına karşı korunur.

 

Eğer ziyaret HTTPS sayfa HTTP içerik varsa Ancak, HTTP kısmı ana sayfa HTTPS üzerinden sunuluyor olsa bile, okumak veya saldırganlar tarafından değiştirilebilir. HTTPS sayfa HTTP içeriğe sahip olduğunda, biz bu içeriği “karışık” diyoruz. Ziyaret ettiğiniz sayfa kısmen şifreli ve göründüğü halde olduğu , güvenli , öyle değil.

 

 

 

http https farkları

 

HTTPS sayfalarda Karışık İçerik Engelleyicisi zararlı HTTP içerik.

Riskleri nelerdir?

 

Bir saldırgan, hesabınızı ele, kimlik bilgilerinizi çalmak senin hakkında hassas verileri elde, ya da bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım yüklemeye çalışmayın böylece ziyaret ettiğiniz sayfada HTTP içeriği değiştirebilirsiniz.

Seçeneklerim neler?

 

Web sitelerinin çoğu sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan çalışacaktır.

Karma içeriğin görüntülenmesine izin vermeniz gerekirse bunu kolayca yapabilirsiniz:

  • Adres satırındaki kalkan simgesine Karışık İçerik Kalkanı tıklayın ve açılır menüden Bu sayfada korumayı devre dışı bırak seçeneğini seçin.
  • güvenli olmayan içeriği engellemek
    • Adres satırındaki simge, sayfada güvenli olmayan içeriğin de görüntülendiğini hatırlatmak için turuncu uyarı işaretine Kimlik Simgesi Uyarı ‘ne dönüşecektir.

 

Önceki eyleminizi geri almak (karma içeriği yeniden engellemek) için sayfayı yeni bir sekmede yeniden ziyaret edin.

 

 

Engelleme açık olmasına rağmen gri dünya simgesini görüyorum

HTTP içeriğinin yalnızca zararlı olma ihtimali olan kısmı engellenir, yani bazı web sitelerinde hâlâ HTTP içeriği bulunabilir. Bu durumda Firefox ile web sitesi arasındaki bağlantı hâlâ kısmen şifrelenmiş demektir ve bağlantı gözetlemeye karşı güvenli sayılmaz, bu yüzden gri dünya simgesi görünür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top